Berlin’de 19 Aralık, Maraş ve Roboskî katliamlarına ilişkin düzenlenen panelde, 19 Aralık öncesi sürecinin bugün de yaşandığı kaydedilerek birlikte mücadele çağrısı yapıldı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Halkların Birleşik Devrim Hareketi’nin (HBDH) çağrısıyla “19 Aralık, Maraş, Roboskî katliamlarını unutmadık, unutturmayacağız: Çözüm devrimde” şiarıyla panel düzenlendi.

Moderatörlüğünü yazar Meral Şimşek’in yaptığı panel, katliamlarda yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşu ile başladı.

Tutsakların Sesi Platformu temsilcisi Baki Selçuk, Sınıf Teorisi dergisinden Nubar İlbey ve siyasetçi Hasan Çevlik’in konuşmacı olarak katıldığı panelde, faşist Türk devletinin katliamlar politikası tartışıldı. Gerek Maraş katliamı gerekse de 19 Aralık hapishaneler ve Roboskî katliamlarının tarihi Kürtlere, Alevilere, devrimcilere yönelik katliamlarla dolu olan Türk devletinin Aralık ayında yaptığı barbar katliamlar olduğu belirtildi.

Katliamlara giden süreçlerin politik analizini yapan konuşmacılar, faşizmin kendi iktidarını sürdürebilmesi için kendisine karşı duran güçleri tasfiye amacıyla bazen Maraş’ta olduğu gibi faşist çeteleri öne çıkardığı, 19 Aralık hapishaneler ve Roboski’de olduğu gibi bazen de doğrudan katliamlar gerçekleştirdiği belirtildi. 19 Aralık 2000 operasyonunun bir yüzünün katliam olduğunu ancak diğer yüzünün de direniş olduğunu, tutsakların teslim olmadıklarını ve F tiplerine karşı sonuna kadar direndikleri belirtildi.

Katliamların hesabının sorulması için tüm devrimci güçlerin birlikte mücadeleyi büyüterek faşizmi yıkma ve devrimi gerçekleştirmenin elzem olduğu, HBDH’ın birleşik mücadelenin adresi olduğu, desteklenmesi ve büyütülmesi çağrısı yapıldı. 19 Aralık katliamın giden sürece benzer saldırının bugün de hapishanelerde yapıldığı, tecride karşı mücadele edilmesinin daha güçlü yürütülmesi ve tutsakların her yönüyle sahiplenilmesi gerektiği belirtildi.

HBDH’ın mücadeleyi büyütme çağrısı ve 19 Aralık hapishaneler katliamına dair sinevizyon gösteriminin de yapıldı panel, verilen aranın ardından soru-cevap ve katılımcıların görüşlerini açıklamalarıyla sona erdi.

Önceki İçerikMKP: Unutmadık, Unutmayacağız. 19 Aralık’ın, Maraş’ın, Roboski’nin ve Tüm Katliamların Hesabını Soracağız!
Sonraki İçerikKBDH: 19-22 aralık zindan direnişi ruhuyla, birleşik kadın direnişini büyütelim