Filipinler Komünist Partisi’nin kurucu başkanı Jose Maria Sison, Hollanda’nın Utrecht kentinde anıldı.

Filipinler Komünist Partisi’nin kurucu başkanı ve enternasyonal mücadelenin önderlerinden José María Sison, 16 Aralık 2022 Cuma günü zorunlu sürgünde yaşadığı Hollanda’nın Utrecht kentindeki bir hastanede, 83 yaşında hayatını kaybetmişti.

Sison için ilan edilen yas devam ederken, Filipinler Komünist Partisi (FKP) Hollanda örgütü ve ailesi tarafından uluslararası devrimci ve komünist örgütlere yönelik özel bir anma programı yapıldı. Katılımcıların kendi mesajlarını okuduğu anma törenine, Türkiyeli devrimci ve komünist örgütlerde iştirak etti.  

Kitleye kapalı yapılan anmada, Türkiye-Kuzey Kürdistan devrimci ve komünist örgütlerinden, MKP, TKP/ML, MLKP ve Kürdistan Ulusal Hareketi adına katılım sağlandı. Sunulan mesajlarda, enternasyonalizm ve emperyalizme karşı mücadelede Filipin Komünist Partisi ve yoldaş Sison’un emeğine vurgu yapıldı.

 MKP adına yapılan konuşmada, dünya çapında en uzun anti-emperyalist silahlı mücadeleyi, Maoist temelde yürütmenin önemine değinildi.  Sison yoldaşın ömrünü Filipin emekçi halkına ve komünist partisine adadığını ve son nefesine kadar görevinin başında olduğunu vurgulayan MKP temsilcisi, teorik ve politik önderlikle, Filipin komünist Partisini kendine has yöntem ve politikalarla Maoizmi hayata uyguladığını ve bu temelde uluslararası komünist geleneğe ciddi değerler bıraktığını söyledi.

Türkiye Cephesinden dünya devrimine hizmet eden Maoistler olarak, Sison yoldaşın bıraktığı devrimci gelenek ve değerleri yaşatıp, örnek alacaklarını vurguladı.

Filipinler Komünist Partisi ve Yeni Halk Ordu’sunun yürüttüğü mücadelenin zaferle sonuçlanacağına inandıklarını belirten MKP temsilcisi, Sison yoldaş özgülünde Filipinler Komünist Partisi’ni selamlayarak konuşmasını, yaşasın proletarya enternasyonalizmi sloganı ile bitirdi.

Anma Etkinliğine, Türkiyeli devrimci ve komünist hareketler dışında; Hollandalı, Kuzey Koreli, Nepalli, Almanyalı birçok kurum ve kuruluş ta katılım sağlayarak mesajlarını sundular. Yapılan Sinevizyon gösterilerinde, Yoldaş Sison’un konuşmaları ve Enternasyonal dayanışma süreçlerini içeren görüntüler sergilendi.

Bir haftalık ilan edilen yas ve yoldaş Sison’un cenaze töreni 27 Aralık günü naaşı yakılarak, evrene uğurlanması sonucu son bulacak. 

Önceki İçerikMKP’den yaşamını yitiren FKP kurucu başkanı Sison’a dair açıklama
Sonraki İçerikHalkın Günlüğü 26. sayı çıktı!