YDSB faaliyetçileri Ülker işçilerini ziyaret etti

YDSB faaliyetçileri Ülker işçileriyle bir araya gelerek direnişe yönelik sohbet gerçekleştirdi

İSTANBUL (26.12.2014)-Ülker Fabrikası’nda çalışırken Hak-iş’e bağlı Öz Gıda-İş’in işçi düşmanı, patron yanlısı anlayışına, fabrikadaki baskılara ve ağır çalışma koşullarına karşı daha nitelikli bir örgütlenme için DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası’nda örgütlenen Ülker işçileri, direnişin 60. gününü geride bıraktı.

Sarı sendika Hak-İş’e bağlı Öz Gıda-İş’ten DİSK’e bağlı Gıda-İş’e geçer geçmez birkaç saat içinde işlerine son verilen Ülker işçileri, Ülker’deki ağır çalışma koşullarından dolayı, fabrikadaki yetkili sendika olan Öz Gıda-İş’e başvurduklarını ama her fırsatta sendikanın işçilerin haklarını savunmaktan uzak bir tavır sergilediğini ve konu ne olursa olsun işçileri haksız çıkarma gayreti içinde olduklarını belirtti. Patronlarla danışıklı bir şekilde işçilere baskı aracı haline gelmiş olan Hak-İş’e bağlı Öz Gıda-İş’in, işçilerin haklarını savunmaktan uzak bir pratik sergilediğini belirten işçiler, bu nedenle DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası’na geçmeye karar verdiklerini açıkladı.

Ülker patronu işçileri tehdit ediyor

Direnişçi işçiler, Ülker patronunun direnişin başından itibaren direnişi kırmak için elinden geleni yaptığını belirtti. Patronun, en son 22 Aralık günü, özel güvenlik görevlileri aracılığıyla direniş çadırlarına saldırı girişiminde bulunduğunu söyleyen işçiler, kararlı bir tavır sergiledikleri için patronun geri adım attığını ifade etti. Direnişçi işçiler, aynı zamanda patron yanlısı Öz Gıda İş’in işçiler üzerinde baskı kurarak direnişin yaygınlaşmaması için, işçileri işten çıkarma gibi gerekçelerle direnişten uzaklaştırmaya çalıştığını anlattı.

Ülker işçileri, direnişte dostları ile düşmanlarının kimler olduğunu çok iyi gördüklerini ve kazanıncaya kadar direnişten vazgeçmeyeceklerini açıkladı.

YDSB faaliyetçileri, devrimci demokratik kurumları direnişteki işçilerle dayanışmayı büyüterek omuz omuza mücadeleye çağırdı. YDSB’nin Ülker işçileriyle dayanışma ziyaretleri devam edecek.

 

Önceki İçerikÇukurova Üniversitesi’nde gözaltına alınan 71 öğrenci serbest bırakıldı
Sonraki İçerikErzincan’daki 19 Aralık ve Roboskî eylemine polis saldırdı