Erzincan’daki 19 Aralık ve Roboskî eylemine polis saldırdı

Aralarında Demokratik Haklar Federasyonu’nun da olduğu devrimci demokratik ve yurtsever kurumlar tarafından Erzincan Cumhuriyet Meydanı’nda yapılmak istenen Maraş 19 Aralık Hapishaneler ve Roboskî Katliamlarını  protesto etmek isteyen kitleye sivil faşistler ve polisler saldırdı. Yaşanan saldırının ardından polisle kitle arasında çatışma çıkarken birçok yaralandı ve 1 kişi de gözaltına alındı

ERZİNCAN (26.12.2014)- Erzincan Demokrasi Güçlerinin çağrısıyla bir araya gelen kitle Eski Terminal’den Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş sırasında kitle, “Katiller halka hesap verecek” , “Maraş’ı unutma unutturma” , “Yaşasın 19 Aralık Hapishaneler direnişimiz” , “Roboskî’yi unutma unutturma” , “Biji berxwedana zindana” , “Biji bıratiya gelan” sloganlarını attı.

Polis kitle üzerinde baskı kurmaya çalıştı

Cumhuriyet Meydanı’na gelen kitle polis tarafından “On dakika içinde dağılmazsanız müdahale edilecek” denilerek tehdit edildi. Kitle üzerinde baskı kurmaya çalışan polis, basın açıklamasını engelleme girişiminde bulunurken, kitle demokratik hakkını kullanma ısrarını sürdürerek açıklamayı yapma konusunda kararlı davrandı. Dersim, Maraş, Sivas, Gazi, Ulucanlar, Soma, Ermenek, Roboskî,19Aralık, Gezi ve diğer onlarca katliamda yaşamını yitiren, devrim ve demokrasi şehitleri anısına saygı duruşu yapılarak eyleme başlandı. Ardından yapılan basın açıklamasında, AKP iktidarı ile Cemaat, emniyet ve TSK’nın uyum içerisinde katliamların üzerini örtmeye çalıştığı ifade edildi. Açıklamada bugün iktidar kavgasına  tutuşanların, 19 Aralık Hapishaneler Katliamı’nın, Maraş’ın ve Roboskî’nin ortak katilleri olduğuna vurgu yapıldı. Açıklamada son olarak bu soykırım ve katliamın takipçisi olunacağı ifade edilerek tüm halkla birlikte mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı. 

Açıklamanın ardından sivil faşistler polis eşliğinde saldırdı

Basın açıklaması bittikten sonra tiyatro gösterimi sırasında çevik kuvvet polisleri kitlenin etrafını sararken, polis eşliğinde sivil faşistler kitleye saldırdı. Saldırı sırasında birçok kişi yaralanırken, 1 kişi de gözaltına alındı. Yaşanan saldırının ardından aralarında Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’nun da olduğu kitle sloganlar ve ajitasyonlar eşliğinde Cumhuriyet Mahallesi’ne giderek yaşanan saldırıyı halka teşhir etti. Gözaltına alınan kişinin  serbest bırakılması talebiyle gerçekleştirilen oturma eyleminin ardından eylem sonlandırıldı.   

 

 

 

Önceki İçerikYDSB faaliyetçileri Ülker işçilerini ziyaret etti
Sonraki İçerikKadıköy’deki Kent Mitingi sona erdi (Yenilendi)