‘Yasak Duvarlarına İnat 1 Mayıs’ta Kızılay’a!’

Demokratik Haklar Federasyonu Ankara örgütlülüğü 1 Mayıs’ta Kızılay Meydanı’nda olacağını açıkladı

ANKARA (19.04.2014)- DHF Ankara örgütlülüğü 1 Mayıs’ta içerisinde yer aldığı Ankara Dayanışması’nın iradesi doğrultusunda Kızılay’da olacağını açıkladı. DHF Ankara örgütlülüğü 1 Mayıs’a dair şu açıklamayı yaptı:

“İçinde birçok devrimci-demokratik kurum, demokratik kitle örgütü ve sendikanın bulunduğu Ankara Dayanışması’nın iki hafta boyunca sürdürdüğü 1 Mayıs’ı birlikte örme toplantıları belli noktalarıyla netliğe kavuşmaya başlıyor.

Kendilerinin de içinde olduğu Ankara Dayanışması’nın iradesini hiçe sayarak kendisini tertip komitesi olarak ortaya koyan DİSK, KESK, TMMOB, TTB, Türk-iş eylem yerini bileşenlere tartıştırmayarak Sıhhiye Meydanı olarak sunmuştur. Bu noktasıyla hem Ankara Dayanışması yok sayılmaya çalışılmakta hem de ısrarla vurgulanan Kızılay’da olma kararlılığı boşa düşürülmeye çalışılmaktadır.

1 Mayıs’ı tüm emek ve demokrasi güçlerinin birlikteliğiyle örmenin önemi tartışmasız bir şekilde ortadadır. Buna rağmen sınıfın sosyal ve ekonomik haklarını teminat altına almada ve genişletmede önemli bir role sahip olması gereken sendikaların bugün içine düştüğü bürokratik yapı ve sınıfı pasifize etme tavrı kendisini 1 Mayıs’ta bir kez daha göstermiştir.

Haziran Ayaklanması’ nın Ankara ayağında bir simge haline gelmesi, Ethem Sarısülük’ün hayatını kaybettiği yer olması nedeniyle ve tasfiyeciliğin bir boyutu olan “verilenle yetinmeye” karşı Kızılay ve Güvenpark eylem alanı olarak ortaya çıkmaktadır. 1977 1 Mayıs’ı, 15-16 Haziran Direnişi, Haziran Ayaklanması düzenin yasak duvarlarının yıkıldığı örnekler olarak önümüzde dururken Ankara açısından bu duvarı yıkmanın ilk adımı Kızılay Meydanı’nı zorlamaktan ve kazanmaktan geçmektedir.

Bu bilinçle içerisinde yer aldığımız DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Türk-iş sendikaları dışında Ankara Dayanışması’nın 1 Mayıs’ta Kızılay’da olma kararı doğrultusunda bizde 1 Mayıs’ta Kızılaydayız.

Yaşasın 1 Mayıs!

Bıji 1 Gulan!

Selam olsun Kızılay’da Dövüşene, Dövüşerek Düşene!”

 

Önceki İçerikTaksim Dayanışması: 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz
Sonraki İçerikErhan Gencer sonsuzluğa uğurlandı