Taksim Dayanışması: 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz

Taksim Dayanışması, Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısıyla, 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağını açıkladı 

HABER MERKEZİ (18.04.2014)- Taksim Dayanışması, 1 Mayıs’ı Taksim’dekarşılayacaklarını açıkladığı bir basın toplantısı düzenledi. Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında ilk sözü Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey üyesi Dr. Hüseyin Demirdizen alarak şunları söyledi: “Ülkeyi yönetenler yasımızın, değerlerimizin ne olması gerektiğini, davranışlarımızı nasıl dile getireceğimize tek taraflı karar vermeye çalışıyor. Alanların kapatılmasıyla, kullandığı ötekileştirici, buyurgan dille bunu ifade ediyorlar.”  

‘AKP hükümeti Taksim Meydanı’nı yasaklayarak suç işliyor’

Demirdizen Taksim Meydanı’nın herhangi bir meydan olmadığını belirterek “Hükümetten beklentimiz yeni bir adres göstermek ve yasaklamak değil, anmaları yerine getirebilmemiz için gerekenleri yapmasıdır” dedi.

DİSK adına konuşan Önder Atay ise, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nin Taksim kararını hatırlatarak, AKP hükümetinin 1 Mayıs’ı yasaklamasının yanı sıra yaptığı açıklamalarla suç işlemeye devam ettiğini belirtti.  

Atay 1 Mayıs’ta Taksim yasağının kaldırılmasını talep ederek şu ifadeleri kullandı: “İktidar halkımızın kutlamalarına gölge düşürmek, korku yaratmak konusunda kamu görevlileri aracılığıyla suç işlemeye devam ediyor. 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda yapmak hem hakkımız hem de işçilere karşı görevimizdir.”  

TMMOB adına Süleyman Solmaz, Mimarlar Odası adına Ali Acaralioğlu, KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Erdal Güzel de birer açıklama yaparak 1 Mayıs’ı Taksim’de karşılama çağrısı yaptı. 

‘1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’ndayız’

Taksim Dayanışması adına yapılan basın açıklamasında, Dayanışmanın Gezi Parkı’nı yok etmek isteyenlere karşı kurulduğu belirtilerek “Taksim başta olmak üzere tüm meydanlar, sokaklar, kamusal alanlar, herkesin ortak değeridir” denildi.

Açıklamada “Bizler en demokratik, hukuki ve meşru hakkımızı istiyoruz” denilerek, 1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanı olan Taksim’de olacaklarını kaydetti. 

Basın açıklaması şu ifadelerle sona erdi: “1977’den 2014’e kaybettiğimiz canları anmak, sorumluların hesap vermesini sağlamak, belleğimize sahip çıkmak için tam da 1 Mayıs’ta Taksim’de olmak istiyoruz. Demokrasiyi, doğayı, parklarımızı, mahallelerimizi, meydanlarımızı, suyu, toprağı, bedenlerimizi, eğitim ve sağlık hakkımızı savunarak, emek sömürüsüne, güvencesizliğe, taşeronlaştırmaya, işsizliğe, şiddete ve baskılara karşı; umudu, dayanışmayı, özgürlüğü ve eşitliği büyütmek için 1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanı olan Taksim’deyiz.”

 

Önceki İçerikPolis Yatağan işçilerine yine saldırdı
Sonraki İçerik‘Yasak Duvarlarına İnat 1 Mayıs’ta Kızılay’a!’