Erhan Gencer sonsuzluğa uğurlandı

Yaşam Ağacı Derneği, Erhan Gencer’in vasiyeti üzerine Almanya’da yakılmasının ardından, küllerini İstanbul boğazından denize savurdu

İSTANBUL (20.04.2014)- Erhan Gencer, vasiyeti üzerine cesedinin yakılarak küllerini boğaza savrulmasını istemişti. Gencer’in vasiyetini yerine getiren çok sayıda yoldaşı ve dostları son yolculuğuna uğurladı.

Dün Saat 15.00’te Eminönü İskelesi’nden kalkan tekneyle Hisarüstü açıklarına gidildi. Gencer’in küllerini denize savrulmadan önce Yaşam Ağacı Derneği adına kısa bir açıklama yapıldı. Ayrıca tekneye komünist önder İbrahim Kaypakkaya ile Erhan Gencer’in fotoğrafları asıldı.

Gencer sonsuzluğa uğurlandı

Yapılan açıklamada Gencer’in aralarından erken ayrıldığı belirtilerek bilim adına yapacağı çalışmaları olduğu ifade edildi. Ayrıca geleneksel dini törenlerine vurgu yapılarak bu geleneğin ortadan kaldırmanın ilk adımları olduğunu bunun içinde cüret etmek gerektiği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Erhan yoldaşı bildiğiniz gibi 5 Mart günü kaybettik. Ve vasiyeti üzerine Almanya’da yakılarak külleri geldi. Birazdan o sık sık sözünü ettiği boğazın mavi ve serin sularına uğurlayacağız. Bu sisteme ve düzene göre aykırı ritüelin ya da etkinliğimizi bizim belki ilkleri yapma açısında önemli bir etkinlik olarak görüyorum. Biliyorsunuz daha önce Kahraman Yılmaz arkadaşımız öldüğünde, kendisi kadavra olarak kullanılmasını ve bilim adına faydanılmasını söylemiş ve onu bir tıp fakültesine götürmüştük. Bu bizim düşüncemiz açısından da çok önemli bir şeydi. Erhan’ın da bu yöndeki isteği sisteme, ülkenin kültürüne ve geleneksel tutumlara karşı bir durumdur. Karşı durmadan, düşünceyi ortaya koymadan ve bu konuda ısrarlı davranmadan gerçekten birtakım şeyleri kabul ettirmek pek mümkün olmuyor. Yani cenaze namazlarına gidip namaz kılmamak için arka taraflarda saklanmak doğru tutarlı bir tavır değildir. Orada durup kılmadığını göstermektir doğru tavırdır.”  

Yapılan açıklamanın ardından Gencer’in külleri Hisarüstü açıklarında teknenin arkasından alkışlar eşliğinde denize savrularak sonsuzluğa uğurlandı.

Gencer’in sonsuzluğa uğurlanmasının ardından Yaşam Ağacı Tarafından Aden Otel’de bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte 1 dakika saygı duruşunun ardından Gencer’in sevdiği türküler söylenirken arkadaşları ve dostları anılarını anlattı.

Önceki İçerik‘Yasak Duvarlarına İnat 1 Mayıs’ta Kızılay’a!’
Sonraki İçerikKimin MİT’i!