Tünel’deki Yeryüzü Sofrası’na polis saldırdı

Antikapitalist Müslümanlar’ın çağrısıyla Ramazan ayının ilk gününde İstiklal Caddesi’nde kurulan Yeryüzü Sofrası’na polis saldırdı

HABER MERKEZİ (29.06.2014)- Orucunu açmak için Taksim Tünel’de bir araya gelen halk, sofra kurmaya hazırlanırken polis tarafından engellendi. Sofranın kurulmasına izin vermeyen polis, “Gidin belediye çadırında yiyin” diyerek tepki gösterdi. Antikapitalist Müslümanların yanıtı ise “Belediyenin haram lokmasını yemek istemiyoruz. Halkın sofrasında yemek yiyeceğiz. İmanımız gereği her yerde orucu açabiliriz” oldu.

Sivil polisler, Yeryüzü Sofrası için gelenleri bölgeden zorla uzaklaştırmaya çalıştı. Ancak halk, polisin engeline karşın sofrayı kurdu.

Beyoğlu Emniyet Müdürü Ünal Atıner kadınlara vururken görüldü

Sofra Beyoğlu Emniyet Müdürü Ünal Atıner’in talimatıyla polisler tarafından ayaklarla dağıtılırken çok sayıda kişi darp edildi. Atıner’in sofrayı dağıttığı sırada kadınlara da vurduğu gözlendi. Polis iftar için getirilen yemeklere de el koydu.

Polis Halk TV muhabirine de canlı yayın sırasında müdahale ederken, polisin basına yönelik tavrı halkın tepkisiyle karşılandı.

Yeryüzü sofrasında polis ablukası

Polisin saldırısını halk, “Her yer Taksim her yer direniş” , “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla direnirken sofrayı kurmak için uzun süre direndi.

Daha sonra Yeryüzü Sofrası kuruldu. Yüzlerce kişinin katıldığı sofranın etrafı polis tarafından ablukaya alındı. Halk, polis barikatının arkasında ezanın okunmasının ardından dualar eşliğinde orucunu  açtı.

‘Adeta işgal topraklarında iftar açtık’

Bu arada, polisin saldırısına tepki gösteren Antikapitalist Müslümanlar, adeta işgal topraklarındaki gibi iftarı açtıklarını belirtti. 

Polisin engeline tepki gösteren halk, çevredeki marketlerden aldığı yiyecekleri, polis barikatının üzerinden Yeryüzü Sofrası’na attı.

Halk dağılmadan önce, “Yemin olsun ki kapitalistler cehennemi dünyada görecek”  , “Soma’yı unutma unutturma” , “Roboskî’yi unutma unutturma” , “Yaşasın halkların kardeşliği” , “Biji bratiya gelan” , “Medeni Yıldırım ölümsüzdür” , “Her yer Taksim her yer direniş” , “Sivas’ı unutma unutturma” sloganlarını attı.

 

Önceki İçerikTKMP mayıs ayı hak gaspları raporunu açıkladı
Sonraki İçerikBurak Can Karamanoğlu’nun silah kullandığı ortaya çıktı