Burak Can Karamanoğlu’nun silah kullandığı ortaya çıktı

Okmeydanı’na yönelik faşist provokasyonda öldürülen Burak Can Karaosmanoğlu’nun üst giysisi ile elinde barut artığı bulunmasıyla silah kullandığı ortaya çıktı

HABER MERKEZİ (29.07.2014)- Okmeydanı’nda devrimci demokratik güçlere yönelik estirilen faşist provokasyonun parçası olarak propagandası yapılan, “masum gencin öldürülmesi” yalanı incelemeler sonucu açığa çıkan bilgilerle çöktü.   

Berkin Elvan’ın uğurlamasının ardından Okmeydanı’na yönelik faşist kuşatma başlatılarak polis desteğinde mahallede provokasyon yaratılmış ve halka saldırı girişiminde bulunulmuştu.   Bu arada mahalleye gelen faşistlerle çıkan çatışmada Burak Can Karaosmanoğlu öldürülmüştü.

Erdoğan ‘masum bir genç öldürüldü’ yalanı

AKP iktidarının hemen sahiplendiği Karaosmanoğlu, “hayatını kaybeden masum genç” olarak kamuoyuna lanse edilmeye çalışılmıştı. Bizzat Başbakan Erdoğan, mitinglerde Berkin Elvan’ı ‘terörist’ ilan edip annesini yuhalattığı konuşmalarında, “Bunların insanlıktan nasibi yok” diyerek “genç, günahsız, garip, askerden yeni gelmiş gencin” öldürüldüğünü yalanını halka anlatıyordu.

Erdoğan hiçbir somut delil olmadan faşist Karamanoğlu’nu savunurken, “Bunlar, dükkanlara saldırdılar. O Burak yavrumuzun ne günahı var. Elinde silah mı vardı” demişti.

Aradan aylar geçmesinin ardından şimdi, Karamanoğlu’nun elinde silah olduğuna dair en somut bilimsel kanıt açığa çıktı. 

Karamanoğlu’nun silah kullandığı ortaya çıktı

Bir üst düzey polis yetkilisi, hazırlanan raporla Karamanoğlu’nun silah kullandığının açığa çıktığını belirtti. Yetkili şu bilgileri aktardı: “Çünkü elinde ve ellerini soktuğu pantolonda svap bulunmuş. Bu da onun silah kullandığı yönünde kanaat oluşturuyor, ama olaydan önce mi olay esnasında mı kullandı, orası bilinmiyor. Çünkü ortada Burak Can’ın kullandığı diyebileceğimiz bir silah yok”  

Silahın ortadan kaybedilip Karamanoğlu ‘masum genç’ ilan edilirken, gerçekler açığa çıktı. Ancak polis bu barut artığının Karamanoğlu’nun başka bir yerde ve zamanda kullandığı silahtan kaynaklandığı iddialarıyla delilleri karartmaya çalışıyor. Ancak çatışmadan sonra Okmeydanı’ndan gelen bilgiler, bilimsel raporu güçlendiren bir işlev görüyor.

‘Masum genç’ yalanı çöktü

Hasan Ferit Gedik’ten Medeni Yıldırım’a katledilenlerin ardından suçlu ilanı için alınan svap örnekleri, bu sefer faşist saldırganı masum ilan etmek için alınırken, bir kez daha devrimci demokratik güçler aleyhine anti-propaganda çabası çökmüş oldu.

“Askerden yeni gelmiş masum genç” bozkurt işareti yapan pozlar paylaşıyor, aynı gün silah kullanıyor, faşistlerin saldırı girişimi olan gece Okmeydanı’na gidiyor. Devletin gizlediği bilgilere karşın, yansıyanlar yalanın çöküşüne yeterli veriyi sunuyor. Bezm-i Alem Camii’de içki içilmesi, Kabataş’ta türbanlı kadına saldırı, Okmeydanı’nda masum gencin katli… Tüm yalanlar geçen ayların ardından ortada kaldı.

 

Önceki İçerikTünel’deki Yeryüzü Sofrası’na polis saldırdı
Sonraki İçerikLisan Yerleştirme Sınavı sonuçları açıklandı