Tunceli Üniversitesi öğrencileri Kader Ortakaya için yürüdü

Tunceli Üniversitesi’nde, Kobanê’ye geçerken sınırda faşist T.C. askerleri tarafından başından vurularak katledilen Toplumsal Özgürlük Partisi Girişimi (TÖPG) üyesi Kader Ortakaya için yürüyüş gerçekleştirildi

DERSİM (10.11.2014)-Saat 12.00’deTunceli Üniversitesi’nde DÖ-DER’in çağrısıyla bir araya gelen aralarında Demokratik Gençlik Hareketi üyelerinin de olduğu öğrenciler, yemekhane önünde toplanarak ana kütüphane alanına yürüdü. Mühendislik Fakültesi önünde yapılan basın açıklamasında Kader Ortakaya’nın sınırda devlet tarafından katledilmesi protesto edildi.

‘Kader Ortakaya ölümsüzdür’

Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:“Kader yoldaş Kobane sınırında, 25 gündür nöbet tutuyordu. Kobane’deki direnişe destek olmak için Kobane’ye geçmek istediği sırada başından vurulan Kader yoldaşın;  30 Eylül’de sınır nöbetindeyken facebook hesabında yazdığı: ‘Her devrim küçük bir kıvılcımla başlar ve vardır her namlunun ucunda bir yaşam ateşi, böyle büyük düşlerle yolculuklar başlar, serüvenciler düşer yollara’ cümleleri yolumuza ışık tutacaktır. Kader yoldaş, Kobane düşmeyeceği ve gerekirse kanımızın son damlasına kadar mücadele ederiz kararlılığını göstermişti.  

Yoldaşın yaptığı bir komüniste yakışır bir direniş ve azim örneğidir. Küçük yaşta parça başı yaptığı işlerle işçi sınıfının içerisinde yer alan Kader yoldaş, üniversite yıllarında gençlik hareketi saflara katılmış ve bulunduğu her alanda kadın mücadelesinin bayrağını yükseltmiştir. Katiller bellidir, İŞID çeteleriyle işbirliği yapan ve Kobane direnişini boğmaya çalışan Rojava devrimini yıkmaya çalışan, en nihayetinde Kürt Ulusal Hareketi’nin mücadelesini tasfiye etmeye çalışan T.C. devletidir. Bilinmelidir ki yoldaşımızın hesabını soracağız ve ondan aldığımız bayrağı yükselteceğiz.”

Yapılan eylem sırasında öğrenciler, ”Kader yoldaş ölümsüzdür” ,  ”Biji berxwedane Kobane ” , ”Katil IŞİD işbirlikçi AKP” sloganlarını attı.

 

 

     

 

Önceki İçerikBayık: DAİŞ’i destekleyen bir güç Türkiye’de Kürt sorununu çözemez
Sonraki İçerikMurat Kur İnebolu M Tipi’ndeki hak gasplarına dikkat çekti