Murat Kur İnebolu M Tipi’ndeki hak gasplarına dikkat çekti

İnebolu M Tipi Hapishanesi’nde tutulan Yeni Demokrasi Dava Tutsağı Murat Kur, gazetemize gönderdiği mektupla hapishanede yaşanan hak gasplarına vurgu yaparak tecride karşı mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı

HABER MERKEZİ (11.11.2014)- Gazetemize mektup gönderen Yeni Demokrasi Dava Tutsağı Murat Kur, İnebolu M Tipi Hapishanesi’nde yaşadıkları hak gasplarına dikkat çekti.

Hapishanelerde keyfi uygulamalarla tutsakları baskılarla hizaya getirme ve havuç-sopa siyasetiyle terbiye etme anlayışının dayatıldığını belirten Kur, İnebolu M Tipi Hapishanesi’nde yaşanan hak gasplarını şöyle sıraladı:

“-Tutsaklar için hastane sevklerinin 1.5-2 ayda bir yapılıyor.

-Hastaneye sevkler sırasında kameranın kapatılmasının ardından tutsaklara ring araçlarında fiili saldırılar gerçekleştiriliyor. Ayrıca bu tutsaklar hastaneye götürülmeyerek keyfi disiplin soruşturmalarıyla hücre ‘cezaları’ veriliyor. 01.10.2014 tarihinde hastaneye sevkim sırasında kameranın önünü kapattığım gerekçesiyle, Kastamonu Hastanesi’ne sevkim ve muayene engellendi. Hapishane yönetimi de saldırıyı boyutlandırarak hücre ‘cezası’ verdi.  

-Hapishanede tahliye edilmesi gereken tutsaklar, ‘disiplin cezaları’ adı altında keyfi bir şekilde hapishanede tutulmaya devam ediliyor.

-Hapishanedeki hak gasplarına ilişkin devrimci demokratik kamuoyu ile basına gönderdiğimiz mektuplar, “Cezaevi güvenliğini tehlikeye koyduğu” gibi keyfi gerekçelerle engelleniyor. İnfaz Hakimliği ile Ağır Ceza Mahkemelerine yaptığımız itirazlar kabul edilmeyerek keyfi uygulamalar daha da derinleştiriliyor.

-Hapishanelerde sabah-öğle-akşam saatlerinde ihtiyaç suyu olarak verilmesi gereken sıcak su, çeşitli gerekçelerle verilmiyor. Verildiği zaman ise sadece yılın belirli dönemlerinde ya da tek öğün olarak veriliyor.  

-Kantinde satılan malzemeler fahiş fiyatlardan satılıyor.

-Dışarıdan aileler aracılığıyla tutsaklara gönderilen kargolar iki-üç hafta bekletilerek keyfi gerekçelerle tutsaklar mağdur ediliyor.

-Banyo-çamaşır-bulaşık vb. temelde kullanılan su, yağmurlu günlerde çamurlu akıyor. Bu nedenle tutsakların temizlenme ihtiyacı zorunlu olarak çamurlu-kirli suyla karşılanıyor. Bu durum ise her türlü hastalık riskini arttırıyor.

-Sevkler ve sürgünler sırasında işkenceye varan saldırılar yapılıyor. Çıplak arama dayatması da bu saldırılardan biri.”

İnebolu M Tipi Hapishanesi’nde yaşanan hak gasplarına karşı devrimci tutsakların mücadelesini yükselterek “İçeride dışarıda hücreleri parçala” şiarıyla hapishanelerdeki hak gasplarına karşı mücadeleyi yükseltelim. 

Önceki İçerikTunceli Üniversitesi öğrencileri Kader Ortakaya için yürüdü
Sonraki İçerikValidebağ Korusu’nda polis saldırısı