Taksim’den Lice’ye direniş sürüyor (Foto Haber)

Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla Taksim Meydanı’nda bir araya gelen on binlerce kişi, Ethem Sarısülük’ü katleden polisin serbest bırakılmasını protesto ederken, Lice’de askerlerin açtığı ateş sonucu katledilen Medeni Yıldırım’ı andı. Eylemin ardından Taksim Meydanı’nda bekleyen kitleye saldıran polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı

HABER MERKEZİ (30.06.2013)- Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla dün saat 19.00’da Taksim Meydanı’nda bir araya gelen on binlerce kişi Ethem Sarısülük’ün katleden polisin serbest bırakılmasını ve Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarını protesto ederken, Gezi Parkı direnişi sırasında hayatını kaybedenlerle Lice’de askerlerin açtığı ateş sonucu katledilen Medeni Yıldırım’ı andı. Eylemin ardından kitleye saldıran polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Saat 18.00’dan itibaren Galatasaray Lisesi önünde toplanan HDK bileşenleri “Eşitlik Özgürlük ve Kardeşlik İçin Diren Lice İstanbul Seninle” pankartıyla Taksim Meydanı’na yürüdü. “Şehit namırın” , “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla İstiklal Caddesi’nden yürüyen kitle, Taksim Meydanı girişinde yaklaşık 20 dakika süren bir oturma eylemi yaparak, Lice’de askerlerin halkın üzerine ateş açması sonucu katledilen Medeni Yıldırım’ı andı. Oturma eyleminin ardından HDK, Taksim Meydanı’nda bekleyen kitleyle birleşti.

Ellerinde Taksim Dayanışması flamalarını ve “Gezi Parkı direnişçilere serbest bırakılsın” , “Hepimiz şahidiz” , “Meydanlar halka açılsın”, “Katil serbest tanık tutuklu” yazılı dövizler taşıdı. Taksim’de bulunan Atatürk Anıtı ile Gezi Parkı’nın çevresini abluya alan polis, kitle üzerinde baskı kurmaya çalıştı.

Ethem Sarısülük’ü katleden polis serbest

Basın açıklamasında polisin halka yönelik saldırıları protesto edilirken anayasal haklarını kullanırken gözaltına alınan, tutuklanan çok sayıda kişi olduğu belirtilerek tüm delilleriyle Ethem Sarısülük’ü katledildiği ortada olmasına karşın devletin Sarısülük’ü katleden polisi serbest bıraktığı ifade edildi.

 Basın açıklaması şu ifadelerle devam etti:

“Tüm dünyanın gözü önünde hakları ve arkadaşları için direnen emekçi arkadaşımız Ethem Sarısülük, kameraların önünde, Taksim Gezi Parkı direnişinin birinci haftasında, 1 Haziran’da, Ankara Kızılay Meydanı’ndaki destek eyleminde polis tarafından başından kurşunla vuruldu.

Ethem’in ne kaskı, ne yeleği, ne de silahı vardı. Ethem orada bizlerle yani arkadaşlarıyla, barışçıl bir hak arayışındaydı. Polisin uygulamış olduğu şiddetin meşru müdafaa olarak adlandırılması kabul edilebilir değildir. Hepimiz bu şiddeti ve ardından sergilenen adaletsizliği gördük ve hepimiz tanığız. Gezi direnişinde hayatını kaybeden arkadaşlarımız Abdullah Cömert ve Mehmet Ayvalıtaş’ın katillerine dönük ise bir soruşturma dahi başlatılmış değil.”

Devlet halkın mücadelesinden korkuyor

Lice’de askerlerin açtığı ateş sonucu katledilen Medeni Yıldırım’ın hayatını kaybettiği, onlarca kişinin yaralandığı belirtilen basın açıklamasında, devletin halkın mücadelesinden korktuğu, polis şiddetine ve uygulanan adaletsizliğe karşın mücadelenin sürdürüleceği ifade edildi. Basın açıklamasında Taksim Dayanışması’nın talepleri şöyle sıralandı:”

-Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarımızda, kamusal alanlarımızda, toplantı, gösteri, eylem yasaklarına ve fiili engellemelere son verilmesini; ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını,

-Taksim Gezi Parkı’ndaki yıkıma karşı direnişten başlayarak, halkın en temel demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan ve uygulayan; binlerce, insanın yaralanmasına, beş yurttaşımızın ölmesine neden olan sorumluların görevden alınmasını; gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanılmasının yasaklanmasını,

-Ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan yurttaşlarımızın derhal serbest bırakılması, haklarında hiçbir soruşturma açılmayacağına ilişkin açıklama yapılmasını,

-Afet zamanlarında da toplanma ve korunma yerlerimiz olan Gezi Park’ı başta olmak üzere halkın kullanımına kapalı bütün parklarımızın bir an önce açılmasını, önemle ve acilen talep ediyoruz.”

Çevik kuvvet polisi kitleye plastik mermilerle saldırdı

Basın açıklamasının ardından kitle Taksim Meydanı’nda saat 08.00’e kadar oturma yaparken, zafer işaretleri yaparak Gezi Parkı direnişi sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert ve Mehmet Ayvalıtaş ile Lice’de askerlerin açtığı ateş sonucu katledilen Medeni Yıldırım’ı andı.

Kitle yürüyüş ve oturma eylemi sırasında “Faşizme karşı omuz omuza” , “Diren Lice Taksim seninle” , “Şehit namırın” , “Biji bratiya gelan” , “Her yer Taksim her yer direniş” , “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarını atarken coşkusuyla da dikkat çekti.

Eylemin sona ermesinin ardından meydanda bekleyen kitleyi önce kalkanlarla İstiklal Caddesi’ne sürükleyen polis, ardından biber gazı ve coplarla kitleye saldırdı. Saldırıda polisin yerlere yatırarak darp ettiği çok sayıda kişi gözaltına alınırken, kitle Cihangir tarafına çekildi. Polis saldırısını çevrede bulunan esnafların protesto etmesi dikkat çekti. Polis saldırısı Sıraselviler Caddesi’nde bir süre daha devam etti.

 

Önceki İçerikLice’de askerler halka ateş açtı: 1 kişi katledildi
Sonraki İçerikSivas’ta katledilenler Okmeydanı’nda anıldı (Foto Haber)