Lice’de askerler halka ateş açtı: 1 kişi katledildi

Amed’in Lice ilçesine bağlı Kayacık Karakolu’na ek binalar yapılmasını protesto eden halkın üzerine ateş açan askerler bir kişiyi katlederken, 10 kişiyi de yaraladı. Askerlerin saldırısı İstanbul’un çeşitli semtlerinde yapılan yürüyüşlerle protesto edildi

HABER MERKEZİ (29.06.2013)- Amed’in Kayacık Karakolu’na ek binalar yapılmasını protesto eden halk dün karakola yürürken işçilerin kaldığı çadırları ateşe verdi.

Protesto eylemine devam eden halka ateş açan askerler 1 kişiyi katlederken, 10 kişiyi de yaraladı. Yaralılar Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılırken, askerlerin açtığı ateşten Medeni Yıldırım adlı 18 yaşındaki gencin hayatını kaybettiği ve cenazesinin morga kaldırıldığı bildirildi.

 Yaralılardan isimlerini öğrenebildiklerimiz şunlar: Salih Bedirhan, Ramazan Çakır, Veysi Özmen, Mehdi Aslan ve 16 yaşındaki Ronida Pervane.

Açılan ateşe karşın askerlere taşlarla karşılık veren halk olayların yaşandığı yerden uzun süre ayrılmadı. Olayların büyümesi üzerine karakolun bulunduğu yere İl Jandarma Alay Komutanlığı ile Lice Alay Komutanlığı’ndan zırhlı araçlar, askerler ve özel harekat timleri sevk edildi.

‘Halkın üzerine ateş açıldı’

Lice’de gerginlik gece boyunca devam ederken, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ile DTK Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk’un da aralarında bulunduğu heyet Lice’ye gitti.   

Sabah saatlerinde yazılı bir açıklama yapan Kışanak, halkın Lice’nin Kayacık köyünde yürürken karakol yapılmasını protesto ettiğini belirterek, “Halk protesto eylemini gerçekleştirip geri dönerken üzerlerine bizzat hedef gözetilerek askerler tarafından ateş açılıyor. Bir yurttaşımız açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. 3’ü ağır 10 kişi ise yaralı. Yaralıların tamamı ateşli silahla yaralanmıştır. Ve protesto eylemini gerçekleştirenlerin tamamı sivil, silahsız köylülerdir. Köylülerin üzerine bu şekilde ateş açılması çok açık bir cinayettir, bir katliam girişimidir, alçakça düzenlenen bir provokasyondur” diyerek tepkisini dile getirdi.

Yaralıların durumunun çok ağır olduğunu belirten Kışanak, “Kurşun göğsünden girmiş arka taraftan çıkmıştır. Bizzat hedef gözetilerek ateş açılmıştır. Tek amacı karakol inşaatını protesto etmek olan bir halkın üzerine ateş açılmış olması resmen bir katliam girişimidir. Halkımız sağduyusunu korumalı ve provokasyonlara gelmemelidir.” dedi.

Dün gece geç saatlerde Kadıköy’de sokaklara çıkan binlerce kişi, Lice’deki saldırıyı protesto eden bir yürüyüş düzenledi. Beşiktaş’ta toplanan kitle ise Maçka Parkı’na yürüyerek Lice halkıyla dayanışma mesajları iletti. Bu semtlerin yanı sıra, İstanbul’un çok sayıda semtinde ve çeşitli illerde protesto eylemleri düzenlendi. 

Katil devlet hesap verecek

18 yaşındaki Medeni Yıldırım’ın cenazesi bugün Lice’de toprağa veriliyor. Yıldırım’ın cenazesini “Şehit namırın” sloganlarıyla alan kitlenin sayısı giderek artıyor. Tabutun üzerine karanfiller bırakan kitlenin, Yıldırım’ın dev posteri ile PKK ve KCK bayrakları taşıdığı öğrenildi. Yürüyüş sırasında kitle, “Lice isyandır”, “Katil devlet hesap verecek”, “Erdoğan şaşırma bizi dağa taşırma” sloganları atarken, yürüyüş yolu boyunca balkonlara ve camlara çıkan halkın, zafer işaretleri ve sloganlarla Yıldırım’ı son yolculuğuna uğurladığı bilgisi alındı.

Yıldırım’ın otopsi raporunda sağ kolundan giren kurşunun akciğerden geçerek sol kolundan çıktığı ifadeleri yer alıyor.   

 

 

 

Önceki İçerikTaksim Dayanışması halkı Taksim’e çağırdı
Sonraki İçerikTaksim’den Lice’ye direniş sürüyor (Foto Haber)