Sivas’ta katledilenler Okmeydanı’nda anıldı (Foto Haber)

2 Temmuz 1993’de Sivas Katliamı’nda hayatını kaybedenler, Okmeydanı’nda dün yapılan yürüyüş ve etkinlikle anıldı

HABER MERKEZİ (01.07.2013)- 2 Temmuz 1993’de Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak katledilenler, Okmeydanı’nda, dün Okmeydanı Dayanışması tarafından düzenlenen yürüyüş ve etkinlikle anıldı.

Saat 18.30’da Sibel Yalçın Parkı’nda toplanan kitle, “Sivas’ın Işığı Sönmeyecek” pankartını açarak ellerinde Sivas Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin resimlerini taşırken,  Okmeydanı sokaklarında yürüdü. Yürüyüş sırasında kitle, “Sivas’ta yakanlar AKP’yi kuranlar” , “Dün Maraş’ta bugün Sivas’ta çözüm faşizme karşı savaşta” , “Sivas’ı unutma unutturma” , “Faşizme karşı omuz omuza” , “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla coşkulu bir şekilde yürürken, yeniden Sibel Yalçın Parkı’na geldi.

Saat 19.30’da anma etkinliği başlatıldı. Anmada ilk olarak kitle selamlanarak Sivas şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu sırasında Sivas Katliamı’nda katledilenlerin isimleri okunurken, kitle hep bir ağızdan “Burada” diye haykırdı.

Sunum sırasında 29 Haziran’da Taksim’de yapılan eyleme değinilerek Lice’de şehit düşen Medeni Yıldırım anıldı. Okmeydanı Dayanışması olarak her Cuma yürüyüşler gerçekleştireceklerini belirten konuşmacı, yürüyüşlerin ardından forumlar yapacaklarını anlattı.

‘Başbakan’a en iyi cevap sokaklarda veriliyor’

Konuşmanın ardından Grup Mayıs sahneye çıkarak ezgilerini kitleyle paylaştı.

Okmeydanı Dayanışması adına yapılan konuşmada, Sivas Katliamı’nın üzerinden 20 yıl geçtiği belirtilerek Sivas Katliamı davasının zaman aşımına uğratılarak katliamı gerçekleştirenlerin serbest bırakıldığı açıklandı. Katliamı gerçekleştirenlerin milletvekili, belediye başkanı ve belediye meclisi üyesi seçilerek ödüllendirildiklerini belirten konuşmacı, Başbakan’ın zaman aşımının ardından “Hayırlı olsun” dediğini ifade etti. Başbakan’a en iyi cevabın sokaklarda verildiğini söyleyen konuşmacı, Okmeydanı Dayanışması’nın taleplerini şöyle sıraladı:

“-Gezi Parkı park olarak kalmalıdır.

-Gezi Parkı projesinin iptal edildiği resmi olarak açıklanmalıdır.

-Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’nin yıkılmayacağına dair resmi açıklama yapılmalıdır.

-Gezi Parkı direnişine destek eylemlerinde katledilen 4 kişi ile binlerce insanın yaralanmasına neden olan sorumluların açığa çıkarılarak görevden alınmalı ve cezalandırılmalıdır.

-Direniş sırasında gözaltı terörünü maruz kalarak tutuklananlar haklarında dava açılmadan serbest bırakılmalıdır.

-Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Okmeydanı halkının hak gaspı engellenerek tapuları dağıtılmalıdır.

-3. Köprü’ye verileceği söylenen Yavuz Sultan Selim isminin iptal edilmelidir.

-Taksim Meydanı başta olmak üzere bütün meydanlarda miting ve eylem yapma yasaklarının kaldırılmalıdır.

– Okmeydanı ve Örnek Mahallesi halkının cezalandırmasının engellenerek metrobüs durağının iki semte yakın yere kurulmalıdır.

-İçişleri Bakanı, İstanbul Valisi ve Başbakan istifa etmelidir”

Sivas Katliamı’nı anlatan sinevizyon gösteriminin ardından Pınar Aydınlar sahneye çıkarak ezgilerini kitleyle paylaştı.

 

 

 

 

 

Önceki İçerikTaksim’den Lice’ye direniş sürüyor (Foto Haber)
Sonraki İçerikSivas şehitleri Ankara’da anıldı