Taksim’deki 1 Mayıs açıklamasına polis saldırdı

1 Mayıs’a ilişkin Taksim Gezi Parkı merdivenlerinde açıklama yapmak isteyen DİSK üyelerine polis saldırırken, çok sayıda DİSK üye ve yöneticisi gözaltına alındı

HABER MERKEZİ (21.04.2014)- Taksim’de yapılacak 1 Mayıs’a ilişkin Taksim Gezi Parkı merdivenlerinde yapılmak istenen basın açıklaması polis tarafından engellendi. Polis kitleyi kalkanlarla dağıtmaya çalıştı.

DİSK Marmara Temsilciler Kurulu üyeleri, Taksim Hill Otel’de yaptığı toplantının ardından saat 12.00’de Gezi Parkı merdivenlerinde basın açıklaması yapmak üzere dışarı çıktı. Otelin önünde yüzlerce polis tarafından çevrilen DİSK’liler,  “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız” , “Taksim bizimdir bizim kalacak” sloganlarını atarak direnişini sürdürdü. 

Polis DİSK üyelerine engelledi

Polis basın açıklamasına izin vermeyeceğini belirterek parkın merdivenleri ile Taksim Meydanı’nı ablukaya aldı. 
Kalkanlarla kitleyi dağıtmaya çalışan polise karşı DİSK üyeleri, sloganlarla polis kalkanlarına yüklenerek barikatları aşmaya çalıştı. Uzun süre devam eden arbedenin ardından polis emekçilere cop, kalkan ve sopalarla saldırdı.

“Yaşasın 1 Mayıs” pankartını almaya çalışan polise izin vermeyen DİSK Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kamber Saygılı’nın da aralarında olduğu emekçiler polis tarafından darp edildi. Saldırının ardından üçe ayrılan emekçilerin bir kısmı Taksim Hill Oteli’ne sığınırken, bir bölümü Taksim Meydanı’nda, bir bölümü ise Sıraselviler Caddesi’ne çekildi.

Polis basın açıklaması yapmak isteyen DİSK’lilere saldırdı

Sıraselviler Caddesi’nde açıklama yapan Saygılı, “Sakın unutmayın, Taksim Meydanı bizimdir, emekçilerindir. Asla burayı bize yasaklayamazsınız” dedi. DİSK’lilerin Sıraselviler’deki eylemi devam ederken, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Taksim Hill Oteli önünde basın açıklaması yapmak istedi. Ancak polis kitleye biber gazıyla saldırdı. Sıraselviler Caddesi’nde çok sayıda kişi polis saldırısı sırasında yaralanırken, polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında DİSK ve DİSK’e bağlı sendikalardan yöneticiler de bulunuyor.

 

 

 

Önceki İçerikCumhurbaşkanlığı üzerine özet bir kritik
Sonraki İçerik“Hayatımızın hiçbir değeri yok”