Taksim’in coşkusu bütün ülkeyi sardı (Foto Haber) (YENİLENDİ)

Gezi Parkı direnişine destek vermek için ülke genelinde çeşitli eylemler düzenlenirken, Ankara’da polis saldırısı sırasında ağır yaralanan Ethem Sarısülük’ün durumu ciddiyetini koruyor. Eylemlere çeşitli saldırılar gerçekleştiren polisle, kitle arasındaki çatışmalar saatlerce devam etti. Yapılan eylemlere DHF ve DGH üye ve taraftarları da yerini aldı

İZMİR:

Gündoğdu Meydanı, Talatpaşa Bulvarı ve Kıbrıs Şehitlerinin bulunduğu yerde çatışmalar saatlerce sürdü. Talatpaşa Bulvarı’nı trafiğe kapatan kitleye polis, biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı. Basmane Meydanı’ndaki AKP Konak ilçe binasına yürüyen kitle, burada tekrar polis saldırısıyla karşılaştı. Sabaha kadar süren çatışmalarda çok sayıda kişi yaralanırken, 110 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

ANKARA:

Ankara’da dün Kızılay’da toplanan binlerce kişiye polis saldırısı gerçekleştirildi ve Başbakanlık’a yürümek isteyen kitleye yapılan polis saldırılarında çatışmalar saatlerce devam etti.

Gece 24.00’den itibaren Kızılay’da bekleyen kitleye polis saldırısı yapıldı. Çevre illerden takviye polis ekipleri gelirken, yapılan saldırılarda gaz bombalarının yanı sıra ara sokaklarda çevik kuvvet polislerinin saldırıları da yaşandı. Polis saldırısı ve çatışmalar aralıklarla saatlerce sürerken, saldırılarda çok sayıda kişi yaralandı. Saatlerce süren çatışmaların ardından, ara sokaklar da polis terörüne sahne oldu. Sabah saatlerine kadar süren çatışmalarda çok sayıda kişi gözaltına alındı.  Avukatların ifadesine göre Ankara’da dün gece 110 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.  Polis saldırısı sırasında yaralanan bir kişinin sağlık durumunun iyiye gittiği bilgisi alınırken, Alınteri okuru Ethem Sarısülük’ün durumunun ciddiyetini koruduğu ve solunum cihazına bağlı olarak yaşadığı öğrenildi.

ANTEP:

Antep’te bir araya gelen on binlerce kişi Taksim direnişini selamlamak için yürüyüş düzenledi.  Çok sayıda devrimci demokratik kitle örgütünün örgütlediği eylemde Kırkayak Parkı’nda bir araya gelen kitle, “Selam selam Taksim’e bin selam” , “Her yer Taksim her yer direniş” , “Huzur isyanda” , “Diren Gezi Parkı” sloganları attı. Yürüyüşe geçen kitle, Demokrasi Meydanı’na gelerek sloganlarla eylemi sürdürdü.

Eylemde bir grup sivil faşist provokasyon girişiminde bulunurken, devrimci demokratik yurtsever kitle girişimi “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganıyla bertaraf etti. Bir süre devam eden gerginliğin ardından sivil faşistler kitlenin içerisine girerek Hüseyin Korkmaz’ı bacağından ve Vakkas Kılıç’ı sırtından bıçakladı. Korkmaz Dr. Ersin Devlet Hastanesi’ne Kılıç ise Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı.  Saldırıyı protesto etmek için devrimci demokrat ve yurtsever gençlik, Dr. Ersin Aslan Devlet Hastanesi’ne giden yolu trafiğe kapatarak sloganlarla hastaneye yürüdü. Ardından kitle yeniden Yeşilsu Parkı’na döndü.

Polisin iki kişiyi gözaltına almak istemesi üzerine yaşanan saldırıda kitle, polis saldırısına taşlarla karşılık verdi. Polis havaya ateş açarken, coplarla darp ederek çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında haberi takip eden DİHA muhabiri Nazım Destan da bulunuyor.

Kitle sokaklarda polisle saatlerce çatıştı

ADANA:

Gezi Parkı’nın yıkılmasına karşı Adana’da eylemler düzenlendi. Yaklaşık 600 kişiden oluşan kitle, şarkılar ve türküler söyleyerek halaylar çekti. Kitlenin sayısı ilerleyen saatlerde giderek arttı. Dün gece geç saatlerde kitleye yönelik polis saldırısı gerçekleştirildi. Saldırılarda çok sayıda kişi gaz bombasından yaralanırken, TOMA’lar kitle arasında saatlerce çatışmalar devam etti. Yoğun gazdan çok sayıda kişi etkilenerek fenalık geçirdi. Saldırılarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Kitlenin saatlerce çatıştığı Adana’da gerginlik sürüyor.

 ANTALYA:

Emek ve Demokrasi Güçleri Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayları protesto etmek için 1 Haziran günü miting düzenledi. Demokratik Haklar Federasyonu’nun da destek verdiği eylemde, saat 14.00’de Aydın Kanza Parkı’nda toplanan kitle, Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

 Kitle yürüyüş sırasında ”Faşizme karşı omuz omuza” , ”Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarını attı. Cumhuriyet Meydanı’na gelindiğinde basın açıklaması yapılarak Taksim Gezi Parkı’ndaki direniş selamlandı.

YALOVA:

Yalova’da 1 Haziran gece saat 02.30’dan sabah 06.00’ya kadar devam eden eylem sabah 09.00’da yeniden başlatıldı. Uğur Mumcu Meydanı’nda bekleyen kitle, saat 19.00’dabir araya gelerek Taksim direnişini selamladı. Lise ve üniversite öğrencilerinin yoğun katılımının gözlendiği eylemde, sivil faşist grubun bayrak açmak ve ırkçı sloganlar atmak istemesi üzerine Yalova Üniversitesi Öğrenci Platformu öncülüğünde devrimci, demokrat ve yurtseverlerin katıldığı ayrı bir yürüyüş gerçekleştirildi. Gazipaşa Caddesi’nde yapılan yürüyüşün ardından şölen alanına gelinerek Taksim direnişinin selamlandığı basın açıklaması okundu. Protesto eylemine Eğitim-Sen ile SES’de katılarak destek verdi.

Taksim’de düşene döğüşene bin selam

DERSİM :

Taksim Gezi Parkı’ndaki direnişe Dersim’de düzenlenen eylemle kitlesel destek verildi. Günlerdir süren Taksim Gezi Parkı direnişine Dersim halkı da Taksim direnişine selam yolladı.

Sanat sokağında bir araya gelen kitle yaklaşık iki saat boyunca marşlar, sloganlar, zılgıt ve alkışlarla devlet terörüne protesto etti.

Daha sonra saat 19.00’da AKP il binasına doğru yürüyüşe geçen kitle AKP il binasının önünde yarım saat oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eylemi bittikten sonra Seyit Rıza Meydanı’na yürüyüşe geçen kitle, marşlar ve sloganlarla eylemine devam etti. Okunan basın açıklamasının ardından bir süre bekleyen kitle, eylemi bitirdi.

BURSA-GEMLİK:

Taksim Meydanı’nda yaklaşık 5 günü bulan direnişi selamlamak için Bursa’nın Gemlik ilçesinde bugün akşam saat 18.00’de basın açıklaması düzenlenecek. Devrimci demokratik kitle örgütleri öncülüğünde kurulan Taksim’le Dayanışma İnisiyatifi devlet terörüne karşı gelişen Gezi Parkı direnişini selamlamak, dalga dalga büyüyen direnişi körüklemek ve mücadeleyi büyüterek AKP’nin zulmüne karşı mücadeleyi büyütmek için basın açıklaması gerçekleştirecek.

İnisiyatif zulmün nerede varsa orada direnişin meşru olduğunu, nerede zalimler varsa orada isyan etmenin meşruluğunu göstermek için kitleleri düzenleyeceği etkinliğe çağırdı. Basın açıklaması için toplanma yeri Çarşı Merkez Cius AVM önü. Saat: 18.00

BALIKESİR:

Hükümet binası önünde toplanan kitle yürüyüşe geçerken polis saldırısında 10 kişi gözaltına alındı. Bandırma’da da toplanan kitle “Taksim için korna çal” pankartlarıyla sürücülere çağrı yaptı. Kitle bayrak ve flamalarla eylem yaptı.

MUĞLA:

Marmaris yolunu 4 saat trafiğe kapatan kitleye saldıran polis, 40 civarında kişiyi gözaltına aldı. Bodrum Meydanı’nda toplanan yaklaşık 2 bin kişi, pankartlar açarak yürümek istedi. Marmaris’te yürümek isteyen kitleye saldıran polisle kitle arasında çatışmalar yaşandı.

Bu illerin yanı sıra Aydın, Kayseri, Gebze, Denizli, Manisa başta olmak üzere çok sayıda il ve ilçede Taksim Gezi Parkı’ndaki direnişe destek vermek için eylemler yapılırken, polis saldırılarında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Eylemlerin ülke genelinde bugün de artarak sürmesi bekleniyor. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

 

  

 

Önceki İçerikAvrupa’da Taksim direnişi selamlandı!
Sonraki İçerikTaksim Meydanı’nda zafer coşkusu (foto haber-YENİLENDİ)