Avrupa’da Taksim direnişi selamlandı!

Avrupa’nın birçok şehrinde aralarında ADHK’nın da bulunduğu Türkiye-Kuzey Kürdistanlı örgütler ve yerel ilerici örgütler tarafından Taksim’deki direnişle dayanışma eylemleri yapıldı

AVRUPA (02. 06.2013)- Hafta başından bu yana Gezi Parkı’nın yıkılmasına, doğa katliamından başka bir şey olmayan asırlık çınarların kesilmesine, yerine ATM’nin kurulmasına; kısacası alanın rant uğruna tahrip edilmesine karşı çıkanlara sınır tanımayan polis saldırıları durmak bilmiyor. Bu saldırılar, özellikle son günlerde daha da pervasız ve dizginsiz bir boyut almış durumda. Öyle ki; alana sahip çıkan kitlelerden kimisi ağır olmak üzere, yüzden fazla kişi yaralanmış durumda. Bu vahşet karşısında sessiz kalmayan Avrupa’daki ilerici-devrimci güçler eş zamanlı önemli merkezi şehirlerde dayanışma eylemleri gerçekleştirdiler.

ADHK ve bileşenleri ve diğer demokratik kitle örgütleriyle birlikte bu eylemlerde aktif rol alarak, taksim direnişi Avrupa’da sahiplendi.

ALMANYA

Köln

Günlerdir devletin faşist terörüne karşı direne direne Taksim’i kazanma iradesi ortaya koyan emekçilerin direnişi Avrupa‘ da da yankılandı. Avrupa‘nın bir çok merkezinde alanlara çıkan devrimci güçler ve ilerici kitleler devletin faşist terörünü protesto ederken, emekçilerin direnişini selamladılar. Almanya‘nın Köln kentinde de alanlara çıkan devrimci güçler ve ilerici kitleler Taksim direnişini selamlarken, devlet terörünü protesto ettiler. 1 Haziran’da Dom Kilisesi önünde yapılan mitinge binlerce kişi katıldı. AABF‘ nin çağrısını yaptığı ve hemen hemen bütün devrimci ve ilerici güçlerin katıldığı mitingde devlet terörünü teşhir eden ve emekçilerin direnişini selamlayan sloganlar hiç eksik olmadı ayrıca yine aynı içerikli pankart ve dövizlerde açıldı. Mitinge AABF‘nin yanı sıra ADHK, ATİK, AGİF, Y. Dünya, Anadolu Federasyonu ve EÖC de kendi flamalarıyla kitlesel olarak katıldılar. ADHK flamalarıyla mitinge kitlesel olarak katılan yeni demokrasi güçleri alanda ADHK‘nın Taksim direnişine ilişkin çıkardıkları bildiriyi dağıttılar. Mitingde yapılan konuşmalarda devlet terörüne karşı birlikte mücadele etmenin gerekliliğine vurgu yapan konuşmalar yapıldı. Miting başladığı gibi sloganlarla coşkulu bir şekilde sona erdi.

Hamburg

Hamburg’da ADHK’nında içerisinde yer aldığı devrimci, demokrat, ilerici ve yurtsever kurumların çağrısıyla oluşturulan Hamburg Taksim ile Dayanışma Komitesi 1 Haziran cumartesi günü Sternschanze tren istasyonundan başlayıp Türk konsolosluğuna yürüyüş yapıldı.

Yürüyüş bitiminde taksimle dayanışma komitesinin ortak açıklaması okundu. Açıklamada´´ taksim gezi parkında 4 gündür halkın direnişine karşı polisin azgınca saldırısı tesir edilirken hafta başından bu yana Gezi Parkı’nın yıkılmasına, doğa katliamına, AVM’nin kurulmasına; kısacası alanın rant uğruna tahrip edilmesine karşı çıkanlara sınır tanımayan faşist saldırıları ve halkın buna karşı  kararlı  duruşu dile getirildi. Günlerdir yerlerde sürüklenen, gaz bombalarıyla bedeni parçalanan, plastik mermilerle kör edilen, tekme ve cop darbeleriyle kemikleri kırılan işçilerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin, faşizme karşı sergilediği irade, ve ülkenin tüm alanlarına yayılan direnişe değinilirken Hamburg halkının da bu direnişin yanında olduğuna değinildi.

Yürüyüş esnasında ´´ Her Yer Taksim Her Yer Direniş”, “Bedel Ödedik Bedel Ödeteceğiz Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Faşist Devlet Hesap Verecek”,” Emekçiler Saflara Hesap Sormaya´´ vb sloganlar atıldı.

Frankfurt

Günlerdir estirilen devlet terörü Frankfurt’da kitlesel katılımla protesto edildi. ADHK ve bileşenleri de yürüyüşteki yerlerini aldı. Yürüyüş boyunca yapılan konuşmalar ve atılan sloganlarla devletin estirdiği terör teşhir edildi, taksimle dayanışma örneği sergilendi.

Duisburg

Taksim Gezi Parkı direnişine destek, devlet terörünü teşhir etmek için diğer demokratik kitle örgütleriyle birlikte Duisburg’da şehrin işlek caddesinde miting yapıldı. Mitinge katılım olumluydu ve canlıydı. Yapılan konuşmalar ve atılan sloganlarla eylem sonuçlandı.

İSVİÇRE

Zürih

Gezi Parkı için direnişte olan emekçilere destek mahiyetinde gerçekleştirilen eyleme Türkiye-Kuzey Kürdistan’dan kurumlarından IDHF, ITIF, IGIF ve Halk Cephesi’nin yanısıra G.S ve Beşiktaş spor kulüplerinin taraftarları da katıldılar. Zürih Hauptbahnhof’unda başlayan yürüyüş Helvetiaplatz’ta yapılan konuşmalarla sona erdi. Eyleme IDHF kortejinin gerek katılım gerekse de canlılığı dikkat çekiciydi. ADHK’nin güne dair kamuoyuna yönelik çıkardığı bildiri eylem boyunca dağıtıldı. Yaklaşık 2 saat süren eylem olaysız sona erdi.

Basel

Taksim Gezi Parkı’nın yıkılmasına, çevre doğayı hedef alan ve Taksim´i rant merkezi haline getirmek isteyen AKP gericiliğine karşı başlayan Türkiye`nin bir çok yerinde direnişsel eylemlerle desteklenen direniş Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde  yankı buldu.

İsviçre`de Cenevre’de başlayan eylemler Basel, Bern ve Zürih’te Türkiye-Kuzey Kürdistanlı örgütlerin öncülüğünde yapıldı. Basel’de İDHF, BİR-KAR, İGİF, İTİF, FE-KAR ve Alevi dernekleri tarafından yapılan çağrıyla gerçekleşti. Almanca “Türkiye’de devlet terörü bir son!” yazılı ortak pankartın açıldığı ve herkesin kendi flama ve bayrağıyla katıldığı eyleme Anadolu Kültür Merkezi, Devrimci Proletarya da katılım gösterdi. Kitle Clara Platz Meydanı’nda 1 Haziran Cumartesi günü saat 15.30’da gerçekleşen eylem öncesi saat 1400’te AUFBAU tarafından İsviçre’de 2008 yılından bu yana ekonomik kriz bahane edilerek yasalaştırılan ve yapılmak istenen göçmen karşıtı saldırıları protesto amaçlı eylemine katıldı. Yapılan açıklamalarla ve atılan sloganlarla bu saldırıların teşhirinin ardından, ilticacıların ilk başvuru yaptığı 50 Numara denilen Kampa doğru yürüyüşe geçildi. Yolun bir bölümüne kadar AUFBAU kitlesiyle birlikte yürüyen Türkiye-Kuzey Kürdistanlılar Taksim Direnişi’ni selamlamak, AKP gericiliğini ve faşist saldırganlığını lanetlemek için Clara Platz alanına geri döndü. Burada okunan açıklamalar ve yapılan bilgilendirmelerle faşist Türk devletinin saldırgan ve insan hayatını hiçe sayan politikaları teşhir edilerek lanetlendi. Duyarlı olmak gerektiğinin vurgulandığı eylemde devrimci dayanışmanın önemini dile getiren sloganlar atıldı. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı eylem saat  16.30’da söylenen devrimci marşların ardından sona erdi.

İNGİLTERE

Londra

Taksim Gezi Parkı direnişine destek gösterisi, Cuma akşamında beri Londra da demokratik kitle örgütlerinin ve halkın katıldığı eylemle, Trafalgar Meydanında yarın yeniden devam edilecektir. Pazar günü (2 HAZİRAN) saat 12 de hep beraber Trafalgar’da olalım.

Bu vahşi saldırılar, faşist diktatörlüğün kendi hukukunu bile; işine gelmediği zaman ne kadar kolaylıkla ayaklar altına aldığını da göstergesi durumundadır. Rant hırsı ve halkın bir araya gelip güç oluşturarak muhalefetini güçlendirmesi karşısındaki tahammülsüzlükten dolayı, mahkemenin almış olduğu yürütmeyi durdurma kararını bile hiçe sayıyorlar.

Bu saldırılar geri püskürtülmeli ve hiç bir iktidarın “ben yaparım, ben ederim, kimseleri takmam” ukalalığına bir nokta konulmalıdır. Söz, karar, yetki halka.

Yaşasın Faşizme Karşı Halkın Birleşik Mücadelesi!

FRANSA

Strasbourg

Taksim Gezi Parkı’nın AVM olmasına ilişkin çalışmaların, radikalleşen eylemlerle genişlemesi sonrasında, İstanbul’da başlayan direniş, tüm dünya kamuoyunda etki yarattı. Son iki gündür kitleselleşerek yayılan Gezi Parkı direnişi, Avrupa’nın çeşitli yerlerinde “Her yer Taksim, her yer direniş” şiarıyla selamlandı.

Aralarında ADHK, ATİK, DİDF, FUAF, UNEF ve çeşitli öğrenci kolektifleri ve siyasi kurumların bulunduğu platformun çağrısıyla, Strasbourg’ta toplanan yüzlerce kişi, Taksim direnişini selamladı. AKP hükümetinin sermaye merkezli uygulamalarını protesto eden kitleler, Fransızca ve Türkçe sloganlar atarak, uygulanan devlet terörünü teşhir ettiler. Siyasi kurumlar ve kitle örgütleri adına yapılan konuşmalardan sonra, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Faşizme karşı, omuz omuza”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarıyla, eylem sonlandırıldı.

 

Önceki İçerikYüz binlerce kişi Taksim Meydanı’nda! (Foto Haber) (YENİLENDİ)
Sonraki İçerikTaksim’in coşkusu bütün ülkeyi sardı (Foto Haber) (YENİLENDİ)