Taksim Meydanı’nda zafer coşkusu (foto haber-YENİLENDİ)

Taksim Meydanı’nda Gezi Parkı için sürdürülen direniş sürerken, bugün devrimci demokratik kitle örgütleri ile sanatçıların öncülüğünde on binlerce kişinin katıldığı bir miting düzenleniyor. Mitingde kitlenin coşkusu doruğa ulaştı

HABER MERKEZİ (02.06.2013)- Taksim Meydanı’nda devam eden direniş için bugün Demokratik Haklar Federasyonu’nun da bulunduğu çok sayıda devrimci demokratik kitle örgütü, sendikalar, sanatçılar ile birlikte Taksim Dayanışması öncülüğünde bir miting düzenlendi. Kitlenin öğlen saatlerinde Taksim Meydanı’nda toplanmasıyla başlayan miting saatleri ilerledikçe giderek kalabalıklaştı.  Sık sık “Hükümet istifa”, “Taksim bizim İstanbul bizim”, “Fabrikalar tarlalar siyasi iktidar her şey emeğin olacak” sloganları atılan miting oldukça coşkuluydu.

“Gezi Parkı’na dokundurmayacağız”

DİSK Genel Sekteri Arzu Çerkezoğlu Taksim Dayanışması adına hazırlanan basın açıklamasını okudu. Çerkezoğlu “Tayyip Erdoğan diyor ki biz bu parkta bu meydanda tarihi ihya edeceğiz diyor. Evet, onların bir tarihi var ; onların tarihi talanın, rantın tarihidir. Onların tarihi gölgesini satamadığı ağacı kesenlerin tarihidir.(…) Halk kararını verdi. Gezi Parkı’na dokundurmayacağız. Artık Gezi Parkı Taksim’dir, Reyhanlı’dır, 1 Mayıs’tır, emektir, direnen Hava Yolu işçileridir, taşeron işçileridir, Gezi Parkı doğadır, özgürlüktür. Devletin tüm baskılarına karşı demokratik bir ülkenin yaşama iradesidir. “ dedi. avaHH

Taksim Dayanışması adına konuşan Fazıl Kahraman ise “Bizler Taksim Dayanışması olarak iki yıldır bir mücadele veriyorduk. İlk başladığımızda çok azdık. Bugün milyonlar olduk. Tüm dünya bizimle. Tüm Türkiye bizimle. Herkes penceresinde tencere çalan teyzemiz de burada gaza rağmen direnen halkla hep beraber aynı şeyi söylüyoruz. Biz İstanbul için buradayız. Biz kentimize sahip çıkıyoruz.  Haydarpaşa için buradayız. Galata Park için buradayız. Üçüncü köprü için buradayız. Bizler çok güzel bir başarıya imza attık. “ diyerek zaferin geniş yediden yetmişe tüm halkın mücadelesiyle kazanıldığını ifade etti. Mitingde ayrıca direnişteki Türk Hava Yolu işçileri adına da bir konuşma yapıldı.

“Bir avuç çapulcu” değil halkız

Kürsüden sık sık Taksim alanının kazanılmasının önemine dair konuşmalar yapılırken başta Ankara, Antep ve İzmir olmak üzere diğer şehirlerde yaşanan direnişlere de selam gönderildi. Başbakan Erdoğan’ın eylem yapan halka yönelik ‘Bir avuç çapulcu’ ifadesini kullanmasıysa kitle tarafından ıslıklar ve yuhlamalarla karşılandı. Kürsüden yapılan anonslarla devrimci demokratik kurumların platform adına alınan karar gereği flama ve pankartların kapatılması istenerek ortak iradenin gösterilmesini önemi vurgulandı. Mitingde sahne alan Hilmi Yarayıcı, Grup Emeğe Ezgi, Pınar Aydınlar, Nejat Yavaşoğulları, Grup Yorum halkı mücadele şarkılarıyla coşturdu. Bir grup TGB’li faşistin Öcalan bayrakları taşıyan BDP’lilere saldırması üzerine yaşanan gerginlik ise kısa sürede müdahale edilerek sonlandırıldı.Eylemciler ayrıca miting öncesinde çöpleri toplayarak Gezi Parkı’nı ve Taksim Meydanı’nı temizlediler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikTaksim’in coşkusu bütün ülkeyi sardı (Foto Haber) (YENİLENDİ)
Sonraki İçerikAnonymous’tan Taksim direnişine destek eylemleri