Siyasi tutsaklardan kamera açıklaması

DHKP/C, MKP, MLKP, TKP/ML ve TKEP/L dava tutsakları, yaşam alanlarının kamerayla gözetlenmesi girişimini kabul etmeyeceklerini belirten bir açıklama yayınladı. Adalet Bakanlığı’nı bu girişimden vazgeçmeye çağıran tutsaklar, halka da tecrit/tredman saldırılarına karşı mücadele çağrısı yaptı 

HABER MERKEZİ (16.11.2013)- DHKP/C, MKP, MLKP, TKP/ML ve TKEP/L dava tutsakları, Adalet Bakanlığı’nı hapishanelere yeni kameralar yerleştirme uygulamasından vazgeçmeye çağırarak, “Bu aşağılayıcı, onur kırıcı uygulamayı hiçbir şart altında kabul etmeyeceğiz” dedi. Siyasi tutsaklar halkı da, hapishanelerdeki tecrit/tredman saldırılarına karşı mücadeleye çağırdı.   

Tutsaklar yaptıkları yazılı açıklamada, “’Adalet’ Bakanlığı tutsakların, mahpusların yığınla sorunu varken, ölüm sınırına gelmiş onlarca tutsak bulunuyorken, baskılar, tehditler, disiplin cezaları ve başka saldırılar sürekli bir hal almışken bunları daha da arttıracak, tecrit/tredman politikasını geliştirecek bir uygulamayı daha hayata geçirmek istemektedir” dedi.

‘Bu uygulamaya kabul etmeyeceğiz’

Hapishanelerde ‘güvenlik’ gerekçesiyle her türlü hakkın gasp edildiğine vurgu yapan tutsaklar şunları söyledi:  
“Şimdi de aynı gerekçeyle yaşam alanımız olan hücrelerin içini ve havalandırmayı görecek, yaşamımızı, her hareketimizi denetleyecek şekilde kamera takılmak istenmektedir. Yaşamımız üzerinde kurulmak istenen bu hegemonyaya, röntgenci, tecavüzcü her türlü girişime, uygulamaya rıza göstermeyecek, kabul etmeyeceğiz.

Hapishanelerde ‘güvenlik’ gerekçesiyle neredeyse her tarafta kamera bulunmakta, hapishane içi/dışı, çatılar kameralarla denetlenmektedir. Ama bunlarda yeterli görülmeyerek özel yaşam alanımıza saldırılmaktadır. Bu aşağılayıcı, onur kırıcı uygulamayı hiçbir şart altında kabul etmeyeceğiz. Her onurlu insanın yapması gerektiği gibi buna karşı çıkacak ve direneceğiz.

Bakanlığı bu uygulamadan vazgeçmeye, halkımızı da hapishanelerdeki tecrit/terdmana, saldırılara karşı tepki göstermeye, direnen tutsaklarla dayanışmada ve destekte bulunmaya çağırıyoruz.”

 

Önceki İçerikDersim’de ‘Yerel Seçimler ve Tavrımız’ konulu toplantı düzenlendi
Sonraki İçerikBerkin Elvan eylemine polis saldırdı