Berkin Elvan eylemine polis saldırdı

Taksim Dayanışması’nın “Berkin Elvan için adalet istiyoruz” şiarıyla yapılaneyleme cop, plastik mermi ve TOMA’larla saldıran polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı 

HABER MERKEZİ (16.11.2013)- Taksim Dayanışması’nın “Berkin Elvan için adalet istiyoruz” şiarıyla Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı önünde yapmak istediği eylemde polis, pankart açan bir kişiyi gözaltına almaya çalıştı. Polis gözaltına alma girişimine tepki gösteren kitleye cop, plastik mermi ve TOMA’lardan su sıkarak saldırdı.

1 kişinin bacağı kırıldı

Polisin yakın mesafeden tazyikli su sıkmasıyla Sunay Yıldız adlı kadının bacağı kırılarak, yaralandı. Bacağı kırılan Yıldız adliye önüne gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı. Polis bu sırada 7 kişiyi gözaltına aldı.

Polisin saldırısı sonrasında kitle yeniden toplandı. Basın açıklaması öncesi Berkin Elvan’ın avukatı Evrim Deniz Karatana bir açıklama yaptı. Karatana, 16 Haziran’da Berkin Elvan’ın polis tarafından başından vurulmasından 10 gün sonra savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu, savcının göstermelik de olsa suç duyurusunu kabul ettiğini belirtti. Savcılık tarafından yürütülmesi gereken soruşturmayı, polise üst yazı göndererek polisin yürütmesini istediğini açıkladı. Karatana Berkin’in vurulduğu sokakta kamera kayıtlarını, görev yapan polislerin isimlerini ve hangi polislerin kaç gaz attıklarının soruşturularak bildirilmesini istediklerini belirtti.

‘Demokratik eylemlerin tümüne polis saldırdı’

Karatana’nın konuşmasının ardından Taksim Dayanışması Temsilcisi Tayfun Kahraman bir açıklama yaptı. Kahraman, “Bugün Berkin için buradayız ve adalet istiyoruz. Ülke genelinde yapılan demokratik eylemlerin tümüne polis saldırıları yaşandı.” dedi.

Taksim Dayanışması adına yapılan konuşmanın ardından Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan basın açıklamasını okudu. Açıklamada, “Savcılığa yaptığımız suç duyurusunda bu yana yani tam 143 gündür hiçbir somut adım atılmamış, sorumluların bulunması için tek bir delil bile toplanmamıştır. ‘Gezi Parkı Olayı’ adı altında yürütülen ‘Torba soruşturmada’ bütün suç duyurusu ve şikâyet dilekçeleri bir araya getirilmiş ve ‘görev savma’ amacıyla hareket edilmektedir. 25.06.2013 tarihi itibariyle yaptığımız suç duyurusu sonucu açılan soruşturmada aşama aşama verilen cevaplarda polis, emniyet, valilik ‘görmedik, duymadık, bilmiyoruz’ demek dışında taleplerimize hiçbir karşılık vermedi. Berkin’in vurulduğunda sokakta görevli polis memurlarının bildirilmesi istendiğinde, söz konusu sokakta bir ‘görevlendirmenin yapılmadığı, MOBESE ve işyeri kamera kayıtlarının getirilmesi istendiğinde, ‘herhangi bir görüntü kaydının bulunmadığı, tanıkların dinlenmesi istendiğinde, ‘adreslerin bulunamadıkları’ şeklinde cevaplar verilmiştir” dedi.

Gözaltına alınan DHF faaliyetçisi serbest bırakıldı

Basın açıklamasının ardından polis kitleye biber gazı, plastik mermi ve TOMA’larla yeniden saldırdı.  Çok sayıda kişi sıkılan gazdan etkilenirken tazyikli su sonucu yaralandı. Polisin saldırısı sonucu kitle, Şişli ve Okmeydanı çevresine çekildi. Polis Adliye önünde bulunan birçok kişiyi de gözaltına aldı.

Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla Çağlayan Adliyesi’nde yapılan “Berkin Elvan için adalet istiyoruz” eylemine katılmak üzere Okmeydanı’nda bulunan Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi (YÇKM)’den çıkan Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) faaliyetçisi Halil İbrahim Şeker, polis tarafından zorla gözaltına alınarak akrebe bindirildi. Hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan Şeker’in yapılan protesto eyleminin ardından bir saat sonra Perpa’dan Metrobüs’e giden üst geçit üzerinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

Önceki İçerikSiyasi tutsaklardan kamera açıklaması
Sonraki İçerikOkmeydanı halkı Berkin Elvan için polisle çatıştı