Dersim’de ‘Yerel Seçimler ve Tavrımız’ konulu toplantı düzenlendi

Dersim’de DHF’nin çağrısıyla 2014 Mart ayında yapılacak yerel seçimlere hazırlık çerçevesinde, dün Dersim Kültür Derneği’nde bir toplantı düzenlendi

DERSİM (14.11.2013)- Dersim’de Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’nun çağrısıyla, 2014 Mart ayında yapılacak yerel seçimlere hazırlık çerçevesinde dün Dersim Kültür Derneği’nde ‘Yerel Seçimler ve Tavrımız’ konu başlıklı toplantı yapıldı.

DHF temsilcisi: Mazgirt ve Hozat Belediyesi deneyimlerinden öğrenmeliyiz

Toplantıda İlk sözü alan DHF temsilcisi, yerel yönetimlerin önemini anlatarak Dersim halkının beklentileriyle halkçı belediyeciliğin ancak halkın talep ve beklentilerinin karşılanarak yapılabileceğini açıkladı. DHF temsilcisi konuşmasında ayrıca 2009’da yapılan yerel seçim deneyimlerine yaslanarak yürümek gerektiğine dikkat çekerek, ‘söz, yetki ve karar halka’ şiarının yaşamsallaştırıp yerellerin yönetilmesi gerekliliğine vurgu yaptı. Geçmiş dönemde kazanılan Mazgirt ve Hozat Belediyesi deneyimlerinin eksiklikleri ve olumluluklarından öğrenilmesi gerektiğine dikkat çeken temsilci, ilçeler ve merkezde aday adaylığı başvurularının yoğun olduğunu belirtti.

Dersim Demokratik Halk Dayanışması’nın kuruluş süreci değerlendirildi

Daha sonra söz alan katılımcılar Dersim Demokratik Halk Dayanışması’nın kuruluş sürecine değinerek, onun etkin olmasının esas sebebinin seçilenler ve atananların arasındaki cendereden, halkın kurtuluşunun ancak kendi alternatif örgütlerini yaratarak oluşturulabileceği ifade edildi. Toplantıda farklı kesimlerin bir araya getirilip talepler ve projeler etrafında ortaklaşarak ilerlenmesi gerektiğine de değinildi. Dersim’in sistem tarafından kuşatılma çabalarının artarak devam ettiği, dilinin, kültürünün ve inancının yok edilmeye çalışıldığının belirtildiği toplantıda, bu sistematik politikalara karşı yerel yönetimlerde halk örgütlülükleri yaratılmasının ve bu çabaların boşa çıkarılmasının önemine dikkat çekildi.

İttifaklar üzerine görüşler dile getirildi

İttifaklar konusunda görüşlerini belirten katılımcılar, devrimcilerin ilkeli ve samimi birlikteliklerden yana olduklarını söyleyerek birlik yönünde çaba sarf edilmesinin önemini vurguladı. Fakat geçmişte yapılan hatalı tavırların özeleştirisi verilmeden, dayatmacı hiçbir politikanın parçası olunmaması ve böyle bir birliğe girilmemesinin önemine dikkat çekilerek halkın kendi öz gücüne güvenmesinin esas olduğu vurgulandı. 40 yıldan fazla mücadele deneyimi olan bir hareketin, 2009 yerel seçimlerinde olduğu gibi güçlü bir çalışmayla kazanmaya muktedir olduğu ifade edildi. Son sözü alan katılımcılar özellikle kadınlar ve gençlerden daha etkin katılım beklentisini dile getirdi.

Yerel seçimlerle ilgili yapılan bu toplantı, tutuklu bulunan başta 2009 Dersim Demokratik Haklar Derneği (DDHD) adayı Murat Kur ile DHF’li tutsaklara ithaf edilerek, 22 Kasım günü tekrar bir araya gelme kararı verilerek bitirildi.

Önceki İçerikİzmir DHF davasında yine tahliye çıkmadı
Sonraki İçerikSiyasi tutsaklardan kamera açıklaması