Sivas şehitleri Ankara’da anıldı

Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen 37 kişi, Sivas Katliamı’nın 20. Yılında Ankara’da düzenlenen kitlesel mitingle anıldı

ANKARA (03.07.2013) –Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD)’nin çağrısıyla 2 Temmuz’da bir araya gelen aralarında Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’nun da bulunduğu çok sayıda devrimci demokratik kitle örgütü, sendika ve siyasi parti Sivas’ta katledilenleri düzenlenen mitingle andı.

2 Temmuz günü Toros Sokak’ta toplanan kitle, Kolej Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş sırasında kitle,     “Dün Maraş’ta bugün Sivas’ta çözüm faşizme karşı savaşta”, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “Sivas’ın katili patron ağa devleti” sloganları atıldı.

Sivas şehitlerinin aileleri konuştu

Taksim Gezi Parkı direnişine destek eylemlerinde hayatına kaybedenlerinin de anıldığı eylemde Ethem Sarısülük’ün büyük bir resmi taşınırken kitle tarafından “Katil devlet hesap verecek” sloganları hep bir ağızdan haykırıldı.

DHF’nin “Halkın Belleği Zaman Aşımına Uğramayacak. Sivas’ın Hesabı Sorulacak” pankartıyla katıldığı mitingde Sivas ve Gezi Parkı şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Sivas şehitlerinin ailelerinden çok sayıda kişinin söz aldığı miting, sanatçı Pınar Aydınlar’ın dinletisiyle sona erdi.     

Kitle daha sonra Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yere yürüyerek burada da bir anma gerçekleştirdi.

 

Önceki İçerikSivas’ta katledilenler Okmeydanı’nda anıldı (Foto Haber)
Sonraki İçerikÇorum Katliamı’nı unutma unutturma