Çorum Katliamı’nı unutma unutturma

Çorum Katliamı’nda hayatını kaybedenler, dün Çorum’da düzenlenen yürüyüşle anıldı

HABER MERKEZİ (04.07.2013)- Çorum Katliamı’nda hayatını kaybedenler anıldı. Dün Çorum’da düzenlenen anmada, Roboski, Lice ve Taksim Gezi Parkı direnişi sırasında hayatını kaybedenlere vurgu yapan konuşmalar yapıldı.

Alevi örgütleri ile Çorum Emek ve Demokrasi güçlerinin çağrısıyla Kale Mahallesi’nde bulunan Hacı Bektaşi Veli Kültür Vakfı önünde bir araya gelen kitle, Saat Kulesi’ne yürüdü.

“29 Mayıs-4 Temmuz 1980. Unutmadık Unutturmayacağız” pankartı arkasında toplanan binlerce kişi, Saat Kulesi önünde katliamda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu. 

Katliamı yapanlar cezalandırılmadı

Hacı Bektaşi Veli Kültür Vakfı Çorum Şube Başkanı Nurettin Aksoy söz alarak, katliamın üzerinden 33 yıl geçmesine karşın, katliamı gerçekleştirenlerin açığa çıkarılmadığını belirtti.

Aksoy konuşmasına şu ifadelerle devam etti: “Bugün AKP’de; dün Maraş, Çorum ve Sivas katliamlarını gerçekleştiren zihniyeti yeni bir şekil vererek, yeniden üretiyorlar. AKP, bu devletin geçmişten bu yana sürdürdüğü zorbalık düzenini, toplumu ve gündelik hayatı yukarıdan aşağıya dini muhafazakarlık tarzıyla baskı altına alarak yeniden kuruyor. Özgürlük alanlarını kapatan, akla, bilime karşı dinci, gerici bir zihniyet sürekli hakim kılınmaya çalışılıyor. Özellikle Alevileri hedef alarak sürdürdüğü politikalarıyla özgürlük ve laiklik alanını adım adım daraltan bir mevzi savaşı sürdürüyor.”

Aksoy, Alevilerin eşit yurttaşlık talepleri ile inançlarında asla vazgeçmeyeceklerini açıkladı.

Biz bütün katliamlara karşıyız

Hacı Bektaşi Veli Alevi Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ise, Çorum’da yaşanan katliamı bir kez daha lanetlediklerini açıkladı. Geçmez konuşmasında şu ifadeleri kullandı:“Bu katliama öncülük edenler ne yazık ki vicdanlarını sorgulayamadılar. Biz Aleviler sadece burada olan katliamlara değil dünyada meydana gelen tüm katliamlara karşı çıkmışızdır. Kabemiz insandır. Ey kabesi insan olanlar, Çorum’a bir kez daha vicdan muhasebesi yapmaya gelenler ve Çorumluları vicdan muhasebesine davet edenler, bu devleti bu katliamla yüzleştirmeye var mıyız?”

Çorum katliamı dosyasının yeniden açılması gerektiğini belirten Geçmez,”Yüzleştikçe özgürleşeceğinizi bilin. Yüzleştikçe bizi birbirimize düşman edenlerin nasıl yıkıldığını göreceksiniz. Dinimizi etnik yapımızı kullananların, bunun üstünden rant kazananların, emperyalizmin uşaklığını yapanların nasıl çökeceğini göreceksiniz. Vicdanı olan herkese sesleniyorum; gelin hep beraber yüzleşelim demokrasiyi, insan haklarını bu topraklara yeniden getirelim” diye konuştu. 
Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Turgut Öker ise, 2 Temmuz’da Sivas’ta olduklarını belirterek bu kez de Çorum’daki katliamı lanetlemek için bir araya geldiklerini belirtti. bugün de Çorum’da yaşanan katliamları lanetlemek için toplandıklarını anlattı. Öker konuşmasını, “Pir Sultan Abdal da bugün yaşamış olsaydı, Gezi direnişçisi ve çapulcusu olurdu” sözleriyle bitirdi.    

Anma sırasında, “Çorum’u unutma unutturma” , “Çorum’un hesabı sorulacak” , “Ethem yoldaş ölümsüzdür” , “Faşist darbe yolunda katledildik Çorum’da” sloganları atıldı.

 

 

 

 
 

 

Önceki İçerikSivas şehitleri Ankara’da anıldı
Sonraki İçerikGözaltı teröründe yeni dalga