İbrahim Kaypakkaya Sarıgazi’de anıldı

Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya ve Soma Katliamı’nda hayatını kaybedenler Sarıgazi Demokratik Haklar Federasyonu’nun çağrısıyla yapılan yürüyüşle anıldı

İSTANBUL (19.05.2014)- Ölümsüzlüğünün 41. yıl dönümünde Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya ve Soma’da katledilen maden işçileri Sarıgazi’de yapılan yürüyüşle anıldı.

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’nun çağrısıyla “İbrahim Kaypakkaya’yı Savunmak Onurdur” , “Kaza Değil Cinayet Kader Değil Katliam” yazılı pankartlar arkasında bir araya gelen kitle, Vatan ilköğretim Okulu önünden Sarıgazi Merkeze yürüdü.

İşçileri temsilen el arabasıyla kömür taşındı

Eylemde sembolik olarak üzerinde “katledildik” yazılı tabut taşınırken, tabutun üzerinde madencilerin isimleri yer aldı. Ayrıca yine maden işçilerini temsilen el arabasıyla kömür taşındı.

Yürüyüş sırasında megafondan çekilen ajitasyonda, AKP iktidarının Soma’da yaşananların kaza olduğu yönünde iddialar öne sürdüğü belirtilerek Soma’da işçi katliamı yaşandığı ve bu katliamla devletin katliamcı yüzünün teşhir olduğu ifade edildi.  

MKP/PHG militanları kitleyi selamladı

Kitlenin Sancaktepe Kaymakamlığı’na yaklaştığı sırada Maoist Komünist Partisi’ne bağlı Partizan Halk Güçleri (MKP/PHG) militanları “41. yılında Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya Ölümsüzdür MKP/HKO” imzalı pankartı açarak kitleyi karşıladı. PHG militanları, hakim sınıflardan Soma Katliamı’nın hesabını sorulacağını söyleyerek halka propaganda-ajitasyon çekerken, “Yaşasın Maoist Kominist Partisi” , “Yıkacak faşist devleti Partizan Halk Güçleri” , “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Şan olsun 3. Kongremize“ , “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganlarını bir süre attı. Halkın coşkuyla selamladığı PHG militanları güvenli şekilde çekildi. 

Polis, Sarıgazi Merkezi yoğun ablukaya alarak kitle üzerinde baskı kurmaya çalıştı. 

‘İbrahim Kaypakkaya yolumuzu aydınlatıyor’

Sarıgazi Merkezde İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer, Dörtler ile Deniz Gezmiş ve yoldaşlarının fotoğrafları sergilendi. Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasında, Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya, Hüseyin Cevahir, Sinan Cemgil, Hari Karer, Dörtler, Hasan Ocak ve bedel ödeyen nice devrimcilerin yaşamlarının örnek alındığı belirtilerek mücadelenin sürdürüleceği kaydedildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “İbrahim Kaypakkaya dünya proletaryası ve halklarının bilumum gerici sınıf düzeni ve iktidarına karşı yürüttüğü sınıf mücadelesini çoğrafyamızda temsil ederek, dünya ölçeğindeki sınıf mücadelesinin bir parçası olarak konumlanıp, bu evrensel davayı temsil ederek ölümsüzleşmiştir. Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya sınıfsız, sınırsız ve sömürüsüz bir dünya uğruna, proletarya ve halk kitlelerinin devrimci kurtuluşu için tereddütsüzce ölümü kucakladı. O, ser verip sır vermeyen tavrıyla proletarya  ve halkın kurtuluşu davasına sonsuz bağlılığın adı olarak tarihe kazındı. Bu bilinçle, Kaypakkaya’yı anmak bizler için devrimci duruşun ta kendisidir.”  

Eyleme devrimci demokratik kurumlar destek verdi

Basın açıklamasının ardından kavga şiirlerinin okunmasıyla anma eylemi sona erdi.

Eylem sırasında “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” , “Devrim şehitleri ölümsüzdür” , “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz” , “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı. 

Anma eylemine BDP, ESP ve Kaldıraç üye ve taraftarlarıyla katılarak destek verdi.

Önceki İçerikKomünist Önder mezarı başında anıldı
Sonraki İçerikDersim’de kitlesel Kaypakkaya anması