Dersim’de kitlesel Kaypakkaya anması

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya dün Dersim’de DHF’nin çağrısıyla kitlesel bir yürüyüş ve basın açıklamasıyla anıldı

DERSİM (18.05.2014)- DHF’nin çağrısıyla Dersim Demokratik Halklar ve Kültür Derneği önünde dün saat 18.00’de biraraya gelen kitle Seyit Rıza Meydanı’na doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Seyit Rıza meydanına gelindiğinde 1dakikalık Kaypakkaya şahsında tüm dünya ve coğrafyamız devrim ve demokrasi şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından basın açıklamasına geçildi. Yapılan açıklamada 18 Mayıs 1973’te Amed zindanlarında hunharca katledilen komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın dünya proletaryası ve halklarının bilumum gerici sınıf düzeni ve iktidarlarına karşı yürüttüğü sınıf mücadelesini coğrafyamızda temsil ederek, dünya ölçeğindeki sınıf mücadelesinin bir parçası olarak konumlanıp, bu evrensel davayı temsil ederek ölümsüzleştiği ifade edildi. Kaypakkaya’nın bilimsel sosyalizmin coğrafyamızdaki temsilcisi olduğu kaydedilerek  “O, ser verip sır vermeyen tavrıyla proletarya ve halkın kurtuluş davasına sonsuz bağlılığın adı olarak tarihe kazındı. Bu bilinçle, Kaypakkaya’yı anmak bizler için devrimci onurdur!” dendi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi

  DHF üyelerine, Kaypakkaya’yı andığı ve sahiplendiği için ağır hapis ‘cezaları veriliyor

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi “Kaypakkaya temsil ettiği bilimsel çizgisiyle mücadelemize ışık tutmaya devam etmektedir. O’nun tereddütsüz olarak uğruna ölümsüzleştiği değerler ve mücadele, bizlerin de değer ve mücadelesidir. Nitekim onlarca DHF üyesine, Kaypakkaya’yı andığı ve sahiplendiği için ağır hapis ‘cezaları’ verilmesinin nedeni de Kaypakkaya’nın fikirleri ve pratiğidir. Ancak hiçbir faşist baskı bizleri değerlerimizden koparmaya yetmeyecektir. Dolayısıyla O’nu anmayı devrimci bir görev ve sorumluluk olarak telakki ediyor, O’nu anmanın devrimci bir onur olduğunu bir kez daha haykırıyoruz!

Belirtmek gerekir ki Kaypakkaya’yı savunmak, Soma maden ocağında yaşanan katliamın, Soma Holding, devlet ve onun hükümetinin işbirliğiyle gerçekleştirildiğini net bir şekilde ifade etmektir. Kaypakkaya’nın bilimsel çözümlemesinden çıkan sentezin ifade ettiği gibi bu katliama imza atanlar; daha fazla kâr için işçi ve emekçileri yoksulluğa, düşük ücrete, sağlıksız ve güvencesiz iş ile örgütsüzlüğe mahkûm etmek isteyen, özel mülkiyet dünyasının kutsadığı burjuva zümreleridir. Ve faşist Türk devletinin bu zümreye hizmet etmekten başka bir görevi de yoktur.  

Kaypakkaya’yı anarken Dersim’de, Zilan’da, Sivas’ta, Reyhanlı’da, Roboski’de, Gezi’de ve son olarak Soma’da katledilenlerin tarihsel öfkesini kuşanıyor ve hesabını sormak için de demokratik haklar mücadelesini daha da büyüteceğimizi ifade ediyoruz”.

Yapılan açıklamanın ardından Seyit Rıza Meydanı’nda “Kırmızı Gül Buz İçinde” filminin gösterimi yapıldı. “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” , “Faşizme Karşı omuz omuza” ,”Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “Somanın katili faşist TC devleti”, “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz”  sloganları atılarak eylem sonlandırıldı.

 

 

 

Önceki İçerikİbrahim Kaypakkaya Sarıgazi’de anıldı
Sonraki İçerikMKP/HKO-PHG militanlarından Kaypakkaya için eylem