Komünist Önder mezarı başında anıldı

Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya katledilişinin 41. Yılında Çorum’un Karacakaya köyünde bulunan mezarı başında anıldı

ÇORUM (19.05.2014)- DHF, Partizan ve 78’liler Girişimi’nin çağrısıyla Ankara’dan sabah saatlerinde yola çıkılarak Çorum’un Karakaya köyüne gelen kitle ölümsüzlüğünün 41. Yılında Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’yı mezarı başında andı. Köyün içinden başlayan yürüyüşe köy halkı da destek verdi. Senelerdir devletin kolluk kuvvetleri tarafından kapatılan yolun bu sene kapatılmadığı gözlendi.

İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğraflarının olduğu dövizlerin taşındığı yürüyüşte DHF “Bu çelik aldığı suyu unutmayacak, Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya Ölümsüzdür” pankartını açarak yürüdü. Yürüyüş sırasında sık sık “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, ”Katil devlet hesap verecek”, “İbrahim’den Cafer’e sürüyor sürecek mücadelemiz” sloganları atıldı.

Kaypakkaya’nın mezarı başına gelindiğinde ise şehitler adına bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Anma etkinliğini örgütleyen kurumlar adına 78’liler Girişimi üyesi Metin Uzunöz basın açıklamasını okudu. Kaypakkaya’nın düşüncelerinin egemenler için tehlikeli olduğunun ve egemenler tarafından Kaypakkaya korkusunun güncelliğini koruduğunun altı çizildi. Komünist önder Kaypakkaya’nın yaktığı meşalenin günümüze kadar geldiğine değinilen basın açıklamasında “Bu meşaleyi taşıyanlar olarak Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler ile Mayıs ayında ölümsüzleşen devrim şehitlerinin bilincini kuşanıp kazanacağız” ifadelerine yer verildi.

 Basın açıklaması sonrasında HDK Genel Meclisi üyesi Metin Kayaoğlu ve Özgür Kemal Karabulut’un annesi Sultan Karabulut söz alarak kısa bir konuşma yaptıktan sonra ortak anma sonlandırıldı. Çorum’da yapılan anma etkinliğine Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük ve bazı ÇHD’li avukatlar katılırken ESP, BDSP, BDP, Alınteri, Çorum EMEP, HDP, SDP ve ÖDP destek verdi.

Önceki İçerikİbrahim Kaypakkaya Okmeydanı’nda anıldı
Sonraki İçerikİbrahim Kaypakkaya Sarıgazi’de anıldı