Sarıgazi Festivali’nde kadın günü

Sarıgazi Festivali’nin ikinci gününde Devinim Tiyatro Grubu tiyatro oyunu sergilerken,  Grup Alamor ve Emeğe Ezgi türkülerini söyledi

İSTANBUL (14.09.2014)- Sarıgazi Festivali’nin üçüncü gününde dağlarda, barikatlarda düşenlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunularak başladı.

Kadına yönelik şiddeti ve katliamlarını anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Hemen ardından Devinim Tiyatro Grubu tiyatro gösterimi yaptı. Tiyatro grubu adına yapılan konuşmada Rojava devriminde direnen kadınlar başta olmak üzere bütün direnen kadınlara selam gönderdi.

Cumartesi anneleri’nden Hanife Ana sahnede kısa bir konuşma yaptı. Hanife Ana konuşmasında, yeni Cumhurbaşkanı’nın seçilmesiyle faşist T.C devletinin niteliğinin değişmeyeceğini dün olduğu gibi bugünde halka ve devrimcilere yönelik katliamların süreceğini ve baskının daha da arttığı süreçte anaların evlatlarının yanında olmaları gerektiğini belirterek örgütlenme çağrısı yaptı.

Grup Alamor: Vardık varız var olacağız

Hanife Ana’nın konuşmasının ardından Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi bünyesinde kurulan Grup Alamor sahne aldı. Grup Alamor adına yapılan konuşmada şu ifadelere yer verildi: “Bizler kadının her alanda ikincil pozisyonda bırakıldığı, yok sayıldığı toplumumuzda kadınların sesine sanat cephesinden ses katmak için Grup Alamor olarak bir araya geldik.. Şarkılarımızı,ezgilerimizi ‘vardık, varız, var olacağız’ şiarıyla emperyalist saldırganlığın yarattığı savaşların mağduru haline getirilerek katledilen, tecavüz edilen, köle pazarlarında satılan başta Ezidi kadınlar olmak üzere Ortadoğulu kadınlar için, Rojava’da mücadelenin öznesi haline gelerek direnen Kürt kadınlar için, hapishanelerdeki devrimci kadınlar için, fabrikalarda, tarlalarda, barikatlarda direnen emekçi kadınlar için seslendirmek istiyoruz.. Hepinizi sınıfsız, sömürüsüz, her türlü egemenliğin ve eşitsizliğin kalkacağı yarınlara olan inancımızla tekrar selamlıyoruz.”

Grup Alamor’un ardından Emeğe Ezgi sahne almasıyla konser sona erdi.

 

Önceki İçerikSarıgazi’de festival coşkusu
Sonraki İçerikSarıgazi Festivali’ne polis silahlarla saldırdı