Sarıgazi’de festival coşkusu

Aralarında Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’da örgütleyisi olarak yer aldığı Sarıgazi Festivali’nin birinci gününde Gezi Şehitleri Aileleri’de kalırken, Rapzan Belagat, Brindar Keko, Koma Çiya başta olmak üzere bir çok sanatçı katılım gösterdi

İSTANBULK (13.09.2014)- Aralarında Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’da örgütleyisi olarak yer aldığı Sarıgazi Festivali’nin açılış konuşmasında Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve komünist önder İbrahim Kaypakkaya ile Sarıgazi halkı selamlandı.

Açılış konuşmasının ardından Gezi şehitlerinden Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz ve Berkin Elvan’ın Annesi ile babası Gülsem-Sami Elvan sahnede kitleyi selamlayarak konuşma yaptı. Sami Elvan konuşmasında, 269 gün hastanede Berkin’le birlikte mücadele ederken, ezilen yoksul halkında yanlarında olduğunu birlikte mücadele ettiklerini belirtti. 16 Haziran’da sonra 269 gün direnebildiğini ancak hiçbir zaman Berkin’i kaybetmediklerini halkın yüreğinde yaşandığını, halkın vermiş olduğu güçle ayakta durabildiklerini ifade etti.

‘Anaların öfkesi katilleri boğacak’

Sami Elvan’ın ardından Gülsem Elvan anaların öfkesi katilleri boğacağını belirtti.

Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz söz alarak, festivale Ali İsmail ve devrim şehitlerinin anıları için geldiklerini söyledi. Korkmaz, Gezi’de şehit düşenlerin zulme karşı mücadele ettiklerini Ali İsmail’inde bunlardan yalnızca biri olduğu belirtti. Ali İsmail’den küçük bir anısı anlatan baba Korkmaz oğlunun bir sineğin dahi yaşama hakkını savunduğunu ancak Ali İsmail’in yaşam hakkını elinden alan katillerin halen cezalandırılmadığını ifade etti.

Kitle sık sık “Berkin Elvan ölümsüzdür” , “15’inde bir fidan Berkin Elvan” , “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganları atıldı.

Gezi Şehit Ailaleri’nin konuşmasının ardından Aydın-Ozan Yağan, Volkan Akbuğa, Brindar Keko, Koma Çiya, Grup Haziran ve Rapzan Belagat sahne aldı. Rapzan Belagat’ın Türkiye-Kuzey Kürdistan’da hak gasplarını teşhir eden “Unutma” parçası Sarıgazi halkı tarafından ilgiyle karşılandı.

 

 

 

Önceki İçerikÇağlayan’da Nihat Konak’ın tahliyesi talep edildi
Sonraki İçerikSarıgazi Festivali’nde kadın günü