Sarıgazi Festivali’ne polis silahlarla saldırdı

Sarıgazi Festivali’nin üçüncü gününde Grup İsyan Ateşi sahne aldığı sırada polis provokasyon yaratarak gerçek mermilerle kitlenin üzerine defalarca ateş açtı. Kitle polise karşı taşlarla direnirken, MKP/PHG, TKP/ML, MLKP, YDG-H ve DHKP-C militanları ile polis arasında çatışmalar gece geç saatlere kadar devam etti

İSTANBUL (15.09.2014)- Sarıgazi Festivali’nin üçüncü gününde Torunlar Center’da çalışan işçiler, Rojava’da Kürtler ve Suriye’de katledilen Alevilerin anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunmasının ardından program başlatıldı.

Festivalde ilk olarak YÇKM halk oyunları ekibi sahne aldı. Halk oyunları gösterimi kitleler tarafından beğeniyle izlendi.

Somalı maden işçisi Mehmet Özdemir yaptığı konuşmada,12 yıl madenlerde çalıştığını,  Soma Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin sayısı 301 değil daha fazla olduğunu belirterek devletin gerçek sayıyı gizlediğini belirtti. Özdemir katliamda en çok sorumlu tutulması gerekenin devlet olduğunu, devletin taşeronların önüne açtığını ve taşeron firmalarda çalışan işçiler üzerindeki baskılarını daha fazla arttırdığını söyledi.

Grup İsyan Ateşi sahneye çıktığı sırada kitleye ateş açıldı

Ardından Nurettin Güleç ve Grup İsyan Ateşi sahne aldı. Grup İsyan Ateşi’nin sahne aldığı sırada festival alanının bir arka sokağında polis kitlenin üzerine gerçek mermilerle ateş açtı. Polisin saldırısına karşı kitle taşlarla karşılık verdi. Polisin, kitlenin üzerine 10 ila 20 el arasında ateş açması dikkat çekti. Bu sırada polis TOMA ve akreplerle festival alanında bulunan kitleye saldırdı. Festival alanında bulunan halkın güvenliği sağlandıktan sonra MKP/PHG, TKP/ML, MLKP, YDG-H ve DHKP-C militanları polisle çatıştı. Çatışmalar gece geç saatlere kadar devam etti.

  

Önceki İçerikSarıgazi Festivali’nde kadın günü
Sonraki İçerikSarıgazi DHD’ye polis baskını