Polis Erzurum’da Furkan Çavuş’u katletti

 

Erzurum merkeze bağlı Palandöken ilçesinde polis iki kardeşin üzerine rastgele ateş açarken, kardeşlerden Furkan Çavuş kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti

HABER MERKEZİ (17.07.2014)- Furkan (15) ve İbrahim Çavuş (16) adlı kardeşler, dün akşam üzeri Erzurum merkeze bağlı Palandöken ilçesi Maksut Efendi Mahallesi’nde evlerine götürmek için hayvanlarını yolun karşısına geçirirken, bir polis aracı süratli bir şekilde karşıya geçmekte olan ineklere çarptı. Furkan ve İbrahim kardeşler ineğin ölmesinin ardından polislere, “Neden süratli araba sürüyorsunuz” diyerek tepki gösterdi. Ardından çıkan tartışmada ismi öğrenilemeyen resmi kıyafetli polis, belinden çıkardığı silahla iki kardeşin üzerine rastgele ateş açtı.

Açılan ateş sonucu 15 yaşındaki Furkan karnından ağır yaralanırken, ağabeyi İbrahim ise bacağından yaralandı.

Furkan Çavuş bütün müdahalelere karşın hayatını kaybetti

Polisin Çavuş kardeşleri vurduğunun duyulmasının ardından yakınları hastaneye akın etti. Ambulansla Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan iki kardeşten durumu ağır olan Furkan Çavuş hayatını kaybetti.  

Tedavisinin ardından taburcu edilen İbrahim Çavuş ise polis saldırısını şu ifadelerle aktardı: “Biz polise tepki gösterip araca yaklaştık. Araç kapısını açan polis bize hakaret ederek üstümüze kurşun yağdırdı. Olaya şahit olan kardeşim yanıma koşunca ona da kurşun sıktılar. Bu olay evimizden 100 metre uzakta meydana geldi. Kürt olduğumuz için öldürülmek istendik.”

‘Yeğenim vurulduktan sonra dakikalarca dövüldü’

Vurulan çocukların HDP Erzurum İl Başkanı Nevzat Çavuş’un yeğeni olduğu belirtildi. Furkan Çavuş’un cenazesi otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.

Bugün bir açıklama yapan HDP Erzurum İl Başkanı Nevzat Çavuş, polisin yeğeni Furkan’ı vurduktan sonra dakikalarca dövdüğünü belirterek tepkisini dile getirdi. Çavuş, yeğenine otopsi yapılmasının ardından bugün ikindi namazının ardından toprağa verileceğini kaydetti. Çavuş yeğenlerini vuran polisin cezalandırılması için mücadeleyi sürdürmekte kararlı olduğunu açıkladı.

 

 

 

Önceki İçerikDersim DHF tutsaklarla dayanışma için yürüyüş düzenledi
Sonraki İçerikSÜTAŞ işçilerine jandarma saldırdı