Dersim DHF tutsaklarla dayanışma için yürüyüş düzenledi

Dersim’de DHF’nin çağrısıyla Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kitle, Seyit Rıza Meydanı’na yürürken, devrimci tutsaklarla dayanışmayı yükseltme çağrısı yaptı

DERSİM (15.07.2014)-DHF ‘nin çağrısıyla dün saat 19.00’da Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kitle, Seyit Rıza Meydanı’na yürüyerek devrimci tutsaklarla dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı.

Yürüyüş sırasında kitle, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” , “İçeride dışarıda hücreleri parçala” , “Devrimci tutsaklar yanlız değildir” ,” Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarını attı. Seyit Rıza Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında hakim sınıfların devrimci tutsaklar üzerinde baskı kurmaya çalıştığına dikkat çekilerek keyfi uygulamalarla tutsaklara yönelik saldırılarını sürdürdüğüne değinildi.  

 Basın açıklaması şu ifadelerle devam etti: “En son olarak DHF’li tutsak Evrim Konak keyfi uygulamalara karşı göstermiş olduğu tavır sonucu darp edildi. Ve birçok yerde aynı uygulamalar artarak devam ederken, devrimci tutsaklar sindirilmek isteniyor. Devrimcilere, sosyalistlere ve yurtseverlere yönelik çok yönlü baskı politikaları uygulanmaktadır. Bu baskı politikaları dönem dönem toplu katliamlarla ‘faili meçhul cinayetlerle’, düzmece iddianamelerle devrimcilerin, sosyalistlerin ve yurtseverlerin karşısına çıkmaktadır. 80’li ve 90’lı yıllarda devrimcileri toplu katliamlarla infaz ettirmeye çalışan devlet, devrimcileri bitirmeye çalıştı.

Tecrit politikalarına karşı direnen sosyalistler, komünistler ve yoldaşlarımız işkencelerle bastırılmaya çalışılıyor. Buradan beyan edelim ki devrimcilerin mücadelesini Ulucanlar’da bitiremediler, 19-22 Aralık Katliamı’nda bitiremediler. Mazlum Doğan’ın ve İbrahim Kaypakkaya’nın yoldaşları dün nasıl faşizme kök söktürdüyse bugün de Kaypakkaya’nın yoldaşları faşizme kök söktürecektir. DHF olarak Dersim’ den beyan edelim; Her türlü baskı politikasına karşı devrimci meşru mücadelemizi ileri bir noktaya taşıyacağız.”

Yurtseverlere yönelik saldırılar asla kabul edilemez!

Açıklamanın ardından BDP il başkanı söz alarak şunları söyledi: “Kemalist zihniyet ve egemenler zindanlarda devrimcilere baskı uygulayarak onları sindirmeye çalışıyor. Devrimci mücadele ve devrimci yaşam, hayatın her alanında süren bir mücadeledir. İçeride-dışarıda devrimci irade cezalandırılarak asla teslim alınamaz. Dün nasıl teslim alamadıysanız, bugün de teslim alamayacaksınız!

Bu halkın bağrından her zaman İbrahim Kaypakkayalar, Mazlum Doğanlar ve14 Temmuz direnişçileri çıkmıştır-çıkacaktır. Bir yanda devlet çeteleri, Hizbullahçıları tahliye ederken öte yandan devrimcilere ve yurtseverlere yapılan saldırılar devam ediyor. Bu saldırıları asla kabul edemeyeceğimizi buradan bildiriyoruz.”

Tutsaklarla dayanışmayı büyütmeliyiz!

Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel de söz alarak şunları söyledi: “Halkın evlatlarını pervasızca sokaklarda öldüren bu zihniyet, baskılarını egemen kılmaya çalışıyor. Bu düzene karşı mücadele eden devrimcileri pervasızca gözaltına alınması ve tutsaklarımıza yönelik yapılan saldırıların en üst boyutlara ulaşması bundandır. Sosyalistler ve yurtseverler olarak ben de Mazgirt halkı ve şahsım adına işkencecilere karşı mücadele edeceğimizi buradan beyan ediyoruz.”

Yapılan eyleme BDP, Halk Cephesi ve EMEP destek verdi.

 

Önceki İçerikDersim’de Pembelik Barajı’na karşı mücadele sürüyor
Sonraki İçerikPolis Erzurum’da Furkan Çavuş’u katletti