Paris katliamında hayatını kaybedenler Dersim’de anıldı

3 yıl önce Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez katledilişinin 3. yılında Dersim’de yapılan yürüyüş ile anıldı

DERSİM (09.01.2016) – 3 yıl önce Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez katledilişinin 3. yılında Dersim’de yapılan yürüyüş ile anıldı.

Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kitle saat 11.00’da Sanat Sokağı’ndan Seyit Rıza Meydanı’na doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca “Sara yoldaş ölümsüzdür” sloganları atıldı. Seyit Rıza Meydanı’na gelindiğinde Seyit Rıza heykeli önünde mum yakıldı. Mumların yakılmasından sonra Belediye Asri Mezarlığına araçlarla hareket edildi. 

Sakine Cansız’ın mezarına gelindiğinde “Sakine Cansız ve Kürdistan’da şehit düşen kadınlar şahsında bir dakika saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmalarda şu ifadelere yer verildi; “Paris Katliamı, Türk devleti ve hükümetinin Kürt halkına ve kadına karşı tarihten beri geliştirmiş olduğu soykırım politikalarının en büyük göstergesidir. AKP faşizminin soykırım politikalarını kabul etmeyen ve özgürlük çizgisinde tarihinin en büyük direnişine kalkmış Kürt halkı ve Kürt kadını vurulmuş ve teslim alınmak istenmiştir. Silopi’de yine üç kadın yoldaşımızın aynı canilikle ve hınçla katledilişi tesadüfi değildir. Çünkü Paris şehitlerimizin direniş geleneği ve özgürlük ruhu, bütün canlılığı ile Cizre, Sur, Silopi, Nusaybin ve Gever’de kadın öncülüğünde gelişen özyönetim direniş barikatlarında yaşamaktadır. Biz kadınlar ancak örgütlenerek bu ve buna benzer katliamları önleyebiliriz. Biz kadınlar bu güne kadar diz çökmedik bugünden sonrada diz çökmeyeceğiz.”

Önceki İçerikSuriye’de emperyalist dalaşın “yeni” yol haritası
Sonraki İçerikFırat’ın iki yakası, Suriye ve Türk devletinin iflas eden “kırmızı çizgileri”