Ovacık’ta festivalin son gününde Grup Munzur coşkusu (Foto Haber)

Bu yıl 14.sü düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali, dün Ovacık’ta coşkuyla tamamlandı. Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve DHF adına bir konuşma yapılan etkinliğin müzikal bölümünde Grup Yorum, Alxandoros Pisikolulis, Zelemele, Müge Tosun, Grup Alamor, Grup  Munzur şarkılarıyla halkı coşturdu

DERSİM (03.08.2014)- Bu yıl 14.sü düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin Ovacık programı dün tamamlandı. Ovacık halkının ve Dersim dışından gelen katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği kapanış gününde forumlar, tiyatro ve dans gösterileri, konuşmalar ve müzik dinletileri yer aldı.

Sabah saatlerinde yapılan Kırkmerdiven Doğa yürüyüşünün ardından gün içerisinde yereli anlamak, yerel yönetimde özerklik, halkın yönetime karşı sorumluluğu, sınıf mücadelesinde yerel yönetimlerin yeri, yerel yönetimlerde halk meclislerinin yeri alt başlıklarıyla Yerel Yönetimler Forumu düzenlendi.

Ovacık Belediye Başkanı Maçoğlu’ndan kapanış konuşması

Festivalin akşam programında Tiyatro Araye Kay’ın gösterisi ve YÇKM Halk Dansları Topluluğu’nun dans gösterisi ilgiyle izlendi. Festivalin kapanış konuşmasını yapan DHF öncülüğündeki Ovacık Halk Dayanışması adına Ovacık Belediye Başkanı seçilen Fatih Mehmet Maçoğlu, tüm katılımcılara ve festivali sahiplenen kitleye teşekkür etti. “Her birinizi ayrı ayrı yoldaşça kucaklıyorum” diyen Maçoğlu şöyle konuştu: “Festival boyunca ısrar ve sabırla emek veren belediye çalışanlarına, yani yeryüzünü aydınlatan ve yaratan kardeşlerime ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Ovacık’ta halk kütüphanesi kurulması için yorulmadan yüzlerce kitap toplayan ve bize ulaştıran kardeşlerimi buradan yoldaşça selamlıyorum. Etkinlik boyunca her daim yanımızdan ayrılmayan Ovacık’taki geç kardeşlerime, dostlarıma, yoldaşlarıma selam olsun. Buraya gelip bizden sesini soluğunu esirgemeyen bütün sanatçı dostlarıma, yine festival boyunca bizden desteklerini esirgemeyen Ovacık halkına, festivalde emeği geçen bütün kardeşlerimi devrimci duygularıma selamlıyorum.”


DHF Rojava ve Filistin halklarının mücadelesini selamlayarak seçimleri boykot çağrısı yaptı

DHF adına yapılan konuşmada ise Rojava ve Filistin halkının direnişi selamlanırken, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin mevcut sömürücü faşist Türk devletini yapılandırmanın bir aracı olduğu belirtilerek boykot çağrısı yapıldı. Konuşmada şu ifadelere yer verildi: “Önemli bir süreçten geçmekteyiz.. Bu süreçte devrimcilerin yanında yer alıp sosyalist mücadelenin yükselen bayrağına sahip çıkacağınıza inanıyoruz. Kapitalizmin ve emperyalizmin yeryüzündeki yoksul halkın sırtında dönen sömürü çarkları bugün doğanında talanı ve tahribiyle birlikte ilerlemektedir. Sömürülen, ezilen dünya halklarının yanında olup halkın sosyalist kızıl soluklu mücadelesini yükseltmek her zamankinden daha elzemdir.Çünkü ülkemizde ve dünyanın bütün alanlarında sömürülen, ezilen emekçilerin kuracağı sınıfsız ve sömürüsüz dünya; ancak ve ancak dağ başlarına düşen kızıl yıldızların parıltısıyla büyüyecektir..Bugün emperyalist ve yerli işbirlikçisi TC devleti tarafından desteklenen IŞİD çeteleri başta Rojava ve bölgenin birçok yerinde emekçi halkın yaşamına kastetmektedir. Çoluk çocuk demeden katliamlar gerçekleştirmektedir. Yine yılardır İsrail tarafından Filistin halkına reva görülen katliamlar, emperyalist-kapitalistlerin desteğiyle olmaktadır…

Bu yoksul halkın kaderi değildir, buna karşı direnmek ve sosyalist örgütlü mücadeleyi yükseltmek yoksul halkın önünde bir görev olarak durmaktadır. Bu görevi bizler İbrahim Kaypakkaya’nın ışıklı yolunda siz halkımızın desteğiyle yükseltmekteyiz.

Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri mevcut sömürücü faşist Türk devletini yapılandırmanın bir aracıdır. Emekçi halkımızın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hiçbir çıkarı yoktur. Bu nedenle sizleri Cumhurbaşkanlığı seçimlerini örgütle bir güçle boykot etmeye çağırıyoruz.

Bir kez daha haykırıyoruz ‘Örgütlü bir halkı hiç bir kuvvet yenemez..’”

Grup Munzur halkı kavga türküleriyle coşturdu

Müzikal programda yer alan Grup Yorum, Alxandoros Pisikolulis, Zelemele, Müge Tosun,  Grup Alamor ve Grup  Munzur şarkılarıyla halkı coşturdu. YÇKM bünyesinde çalışmalarını sürdüren kadın müzik topluluğu Grup Alamor, Ovacık Belediyesi’nin “Söz yetki karar halka” şiarıyla “devrimci halkçı yerel yönetimler” anlayışıyla mahalle komisyonlarının yanı sıra kadın komisyonunun kurularak kadınları yerel yönetimlerde söz sahibi yapmayı amaçlayan çalışmaları önemsediği kaydetti. 

Grup Munzur’un sahneye çıkmasının ardından DHF’liler ellerinde Kaypakkaya dövizleriyle ve sloganlarla konser alanına yürüdü. Grup Munzur kavga türküleriyle halkı coştururken, Grup Munzur kolektifindeki sanatçılar da halk tarafından yoğun ilgi ve alkışlarla karşılandı. Konser etkinliği gece geç saatlere kadar sürmesine karşın, halk halaylarla ve marşlarla coşkusunu sürdürdü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikYPG savaşçıları IŞİD’e karşı ilerliyor
Sonraki İçerikDersim’de festival coşkusu (Foto Haber)