YPG savaşçıları IŞİD’e karşı ilerliyor

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çeteleri, KDP’ye bağlı peşmerge güçlerinin geri çekilmesinin ardından Şengal’i işgal etti. Rojava’yı savunan YPG savaşçıları ise IŞİD’e karşı Şengal’e doğru ilerliyor

HABER MERKEZİ (03.08.2014)-ABD emperyalizminin kontrolünde ve denetiminde Suriye ve Irak’ta katliamlar gerçekleştiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), şimdi de KDP’ye bağlı peşmerge güçlerinin çekilmesinin ardından Şengal’i işgal etti. IŞİD çeteleri, Ezidi Kürtlerinin kutsal mekanı olan Şengal’in kasabalarına girmesinin ardından kendi bayraklarını astı.

Çetelerin katliamlarından korkan halk göç ediyor

Şengal’i kaderine terk eden Peşmerge güçlerinin ise bölgeyi geri almak için toplantı halinde olduğu haberleri alınırken, çetelerin katliamlarından korkan halkın göç etmeye başladığı bildirildi. Halkın büyük çoğunluğunun Dihok tarafına çekildiği belirtilirken, halkın dağlık bölgelere doğru gidişi devam ediyor.

YPG savaşçıları Şengal yolunda

Rojava’yı savunan YPG savaşçılarının ise Şengal’e doğru ilerlediği kaydedilirken, savaşçıların kısa süre içerisinde bölgeye ulaşması bekleniyor. 

IŞİD çeteleri dün gece saat 03.00’dan itibaren Şengal kasabasıyla bağlı köylere yoğun saldırı başlatmış, saldırı karşısında halk elindeki silahlarla çetelerle çatışmıştı. Sabahın erken saatlerinde KDP’ye bağlı peşmergeler konvoy halinde geri çekilerek Şengal’i terk etmişti.

 

Önceki İçerikHozat Festivali tamamlandı
Sonraki İçerikOvacık’ta festivalin son gününde Grup Munzur coşkusu (Foto Haber)