Dersim’de festival coşkusu (Foto Haber)

Bu yıl 14. Kez düzenlenen Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nin Dersim merkez programında 22 yıl sonra Dersim’e gelen sanatçı Kemal Kahraman, festivalin önemine ve devrimci dayanışmaya vurgu yapan bir konuşma yaptı. Hivron, Deniz Deman, Rastak ve Metin-Kemal Kahraman’ın sahne aldığı festivalde Grup Munzur da sahneye çıkarak ezgilerini kitleyle paylaştı

DERSİM (04.08.2014)- Festival Tertip Komitesi adına HDP Dersim Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Ali Bul’un konuşmasıyla başladı. Festivale dair yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: 

“Festival 14 yıl Dersim’in inancını, doğasını korumada önemli bir işlev gördü. Ancak festival yenilenmek ve güçlenmek zorundadır. Önümüzdeki yıl bu anlamda halk komisyonları oluşturularak önümüzdeki festivaller böyle örgütlenecek. Festival, demokrasi, insan hakları ve çevre mücadelesinin önemli bir dayanağı oldu. Demokratik kitle örgütlerine, siyasi partilere, Dersim halkına ve belediye çalışanlarına teşekkürler.”

Sakine Cansız’la ilgili sinevizyon gösterimi yapıldı

22 yıl sonra Dersim’e gelen sanatçı Kemal Kahraman konuşmasında,Dersim’in inancını, kültürünü ve doğasını korumak için tüm devrimci demokratik kurumlar ve Dersim halkının birleşmesi ve ortak mücadele yürütmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Hivron, Deniz Deman, Rastak ve Metin-Kemal Kahraman’ın sahne aldığı festivalin müzik bölümünde son olarak Grup Munzur sahneye çıkmadan önce DHF üye ve taraftarları, DHF ve Kaypakkaya dövizleri ve “Dersim onurdur onuruna sahip çık” , “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” , “Önderimizi İbrahim Kaypakkaya” sloganlarıyla sahne önüne yürüdü. Grup Munzur sahneye çıkarken, söylediği şarkılar ve marşlarla kitleye coşkulu anlar yaşattı.  

 

 

Önceki İçerikOvacık’ta festivalin son gününde Grup Munzur coşkusu (Foto Haber)
Sonraki İçerikMKP/HKO gerillaları Kırkmerdiven’de halkla bir araya geldi