Yüz binlerce kişi Taksim Meydanı’nda! (Foto Haber) (YENİLENDİ)

Bugün Taksim’de toplanan binlerce kişi yürüyüşe geçti. Bugün öğle saatlerinde İstiklal Caddesi’nde toplanan binlerce kişi yürüyüşe geçerek polisle çatışıyor. Polisin attığı gazdan etkilenen birçok kişi hastanelere kaldırılırken, Oda Kule’de bulunan kitle polise kararlılıkla direniyor. Ara sokaklarda da çatışmalar halen devam ederken kitle Taksim’deki inşaat alanına girdi

HABER MERKEZİ (01.06.2013)-Taksim’de polis saldırıları bugün yeniden başladı.

Bugün sabah saatleri itibariyle halk İstanbul’un çeşitli semtlerinden toplanarak polisin vahşice saldırılarına karşı akın akın Taksim’e yürüyor. 

Bugün öğle saatlerinden itibaren Taksim’de bulunan İstiklal Caddesi’nde toplanan binlerce kişi, “Vali istifa” , “Başbakan istifa” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Polis kurduğu barikatlarla kitlenin Taksim Meydanı’na gidişini engelliyor. Polis kitleye gaz bombalarıyla saldırırken ara sokaklara da gaz sıktı. Gazdan etkilenen çok sayıda kişi ambulanslarla hastanelere taşınıyor. Ara sokaklarda da kitle toplanırken, polis saldırısına maruz kalan kitle Oda Kule’ye doğru çekildi. Kitle İstiklal Caddesi’nde bulunan saksıları toplayarak polisle çatışmaya hazırlanıyor.

Vali ve emniyet müdürünün istifası talep ediliyor

Taksim Dayanışma Platformu Taksim’de yaşanan polis saldırılarına karşın basın toplantısı düzenledi. Platform 1 Mayıs’tan bugüne kadar süren Taksim’deki ablukasının kaldırılmasını, gözaltıların serbest bırakılmasını ve Vali ile Emniyet Müdürü’nün istifasını talep ediyor. Talepler kabul edilinceye kadar direnişi sürdürmek çağrısı yapan platform, bugün saat 15.00’de Taksim Meydanı’nda eylem yapma çağrısı yaptı. Eğer meydana ulaşılamazsa herkesin bulunduğu yerde direnişi büyütmesini, talepler kabul edilmediği sürece saat 19.00’da kitlesel bir eylem gerçekleştireceklerini açıkladı.

Kitle Taksim’de inşaat alanına girdi

Oda Kule’ye çekilen kitle polise taşlarla saldırısını sürdürüyor. TOMA’lara taş atan kitleye su sıkarak ve gaz bombası atarak saldıran polise, kitlenin direnişi geri adım attırdı. Kitle polis saldırısına karşın dağılmıyor. Polisin ara sokaklarda da kitleyle çatıştığı haberleri alınıyor. Polisin sıktığı gaz ve tazyikli sudan, çok sayıda kişiyle birlikte polisten de yaralananlar var.

Polisle çatışan kitleye sıkılan yoğun su ve gaza karşın direniş sürerken, polis kitlenin üzerine TOMA’ları sürdü. Yoğun gaz ve sudan etkilenen kitle tünel tarafına doğru çekildi.

Yeniden bir araya gelen kitle toplanarak Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Polis barikatlarını yararak inşaat alanına giren kitlenin direnişi devam ediyor. Binlerce kişiden oluşan kitle, inşaat alanındaki bariyerleri yıkarak direnişini sürdürürken, Taksim Meydanı’nda da binlerce kişi toplandı. Polis kitleye yoğun olarak attığı gaz bombalarıyla saldırdı. Gaz bombasından etkilenen kitle, Harbiye yönünden Elmadağ çıkışına doğru çekildi. Taksim Meydanı’nda gaz bombalarıyla dağılan kitlenin bir bölümü de İstiklal Caddesi’nin aşağı bölümlerine doğru çekildi. Ara sokaklarda toplanan on binlerce kişi Taksim Meydanı’na doğru yürümeye başladı. On binlerce kişiden oluşan kitle yeniden Taksim Meydanı’na barikatları yararak girdi. Kitlenin direnişi devam ediyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

 

Önceki İçerikDHF: Zulüm saltanatınız yıkılacak bir gün
Sonraki İçerikAvrupa’da Taksim direnişi selamlandı!