Polis Okmeydanı’nda kitleye silahlarla saldırıyor (Yenilendi)

Okmeydanı’nda aralarında DHF’nin de bulunduğu devrimci demokratik kurumların örgütlediği Kobanê eylemine polis gaz bombalarıyla saldırıyor

İSTANBUL (07.10.2014)-  Okmeydanı’nda Demokratik Haklar Federasyonu’nun da aralarında bulunduğu devrimci demokratik kurumlar Kobane direnişini büyütmek için bugün saat 17.00’de Sağlık Ocağı önünde toplanarak Mithat Paşa Caddesi’nde yürüyüşe geçti. Polis kitlenin önünü Mithat Paşa Caddesi’nin sonunda keserek gaz bombalarıyla saldırdı.

Kitle “Katil IŞİD işbirlikçi AKP”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganlarıyla ara sokaklara çekilerek barikatlar kurmaya başladı.

Kitle Kuruçay Caddesi üzerinde kurduğu barikatları tutuştururken  bir akrep aracı da ateşe verildi. Atılan biber gazı yere sekerek bir kişinin başına gelmesiyle hafif yaralanırken, 1 kişi de atılan gazlardan etkilendi. 

Saat: 19:00 Polis kitlenin üzerine gerçek mermilerle ateş ediyor. Polisin attığı gaz bombasından bir kişi fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.

 Saat: 20:00 Mithatpaşa caddesinde çatışmalar yoğunlaşıyor. Kitle polise Molotof kokteyli ve havai fişeklerle karşılık veriyor. Polis şuan Okmeydanı’na giremiyor. 

 Saat 20:10 Mithat paşa Caddesi üzeride bulunan BİM market direnişçiler tarafından Molotof atılarak yakıldı. Aralarında Partizan Halk Güçleri’nin de bulunduğu kitle “Kürdistan IŞİD’e mezar olacak”, “Kobanê yalnız değildir, Okmeydanı seninle” sloganlarıyla polisle çatışıyor.

Saat 20:30 Partizan Halk Güçleri (PHG) ve YDG-H militanları gaz bombaları ve plastik mermi  saldırılarına karşı havai fişek ve molotofkokteyleriyle karşılık vererek polisi geri püskürttü. Polis İstanbul Ticaret Odası Ticaret Meslek Lisesi’ne çekildi.

Saat 21:10 Polisin attığı biber gazı kapsülü bir evin içerisine girdi. PHG ile YDG-H polisi Özel Okmeydanı Hastanesi’nin gerisine kadar püskürttü. TOMA ve biber gazıyla saldırılar sürerken, PHG ile YDG-H Molotofkokteyleri ile havai fişeklerle karşılık vermeye devam ediyor.

Saat 22:30  Okmeydanı sokaklarında silahlarla dolaşan PHG militanları, halka ajitasyon çekerek propaganda yaptı, Ardından militanlar “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” , “Yıkacak faşist devleti Partizan Halk Güçleri” , “Yaşasın partimiz Maoist Komünist Partisi” , “Gençler dağlara MKP iktidara” sloganlarını attı. 

Saat 23:08 Polis helikopteriyle izlenen kitle, akrep aracında bulunan polislere verilen koordinatlarla kitlenin üzerine gaz bombasıyla yağdırılıyor. Polis, Okmeydanı sokaklarına giremediği için saldırılarını sürdürüyor, mahalle gaz altında kaldı.

Önceki İçerikSınırda halka saldırılar devam ediyor
Sonraki İçerikGrup Munzur’dan Kobanê direnişi için şarkı