Okmeydanı halkı Berkin Elvan için polisle çatıştı

Çağlayan Adliyesi önünde başlayan çatışmalar Okmeydanı’nda da devam etti. Polis eylemlere gaz bombası, plastik mermi ve TOMA’larla saldırdı

HABER MERKEZİ (17.11.2013)- Çağlayan Adliyesi’nin önünde “Berkin Elvan için adale istiyoruz” eylemine dün polisin iki kez saldırmasının ardından, Okmeydanı’nda da polis saldırıları ve çatışmalar devam etti.

Çağlayan Adliyesi’nin önündeki saldırının ardından Okmeydanı’na çekilen kitle dün akşam polisle çatıştı. Polis, Sibel Yalçın Parkı’nı ve parkta bulunan kafeyi bastı. Kafenin kapısını kıran polis, içeride bulunanlara gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermilerle saldırdı. Kafede bulunanları yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı. Polisin kafeye saldırısı sırasında çekim yapan, soyadı öğrenilemeyen Tuncay ve Güneş adlı Yürüyüş Dergisi Muhabiri darp edilerek gözaltına alındı. Polis Vagus TV muhabirinin de çektiği görüntülerini sildi.

Polis gazeteciler üzerinde baskı kurdu

Ara sokaklara çekilen kitle yeniden Okmeydanı Sağlık Ocağı önünde toplanarak barikat kurdu. Kurduğu barikatı ateşe veren kitle polisle çatıştı. Bir çevik kuvvet polisi Vagus TV muhabirine “Seni bir yerde sıkıştıracağım” diyerek cinsiyetçi küfürler etti.

Çatışmaların geç saatlere kadar devam ettiği Okmeydanı’nda, polis amiri akrep zırhlı araçtan direnişçilere nasihat etmeyi de ihmal etmedi. Mahalleliye megafonla seslenen polis ,” Burası güzel insanlarımızın mahallesi buradaki 3-5 çapulcu mahallenin huzurunu bozamaz” dedi. Polisin devrimcilere ‘halk düşmanı’ ifadelerini sıkça kullanması üzerine karşılık veren devrimciler esas 14 yaşındaki bir çocuğun kafasına hedef gözeterek gaz bombası atıp komaya sokanların halk düşmanı olduğunu söyledi. 

Polis Okmeydanı’ndaki eyleme saldırıları sırasında çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. 

 

Önceki İçerikBerkin Elvan eylemine polis saldırdı
Sonraki İçerikİzmir’de Abdullah Kalay’a özgürlük istendi