İzmir’de Abdullah Kalay’a özgürlük istendi

İzmir’de yapılan eylemde hasta tutsak Abdullah Kalay şahsında bütün hasta tutsaklar için özgürlük talep edildi

İZMİR (18.11.2013)- DHF İzmir örgütlülüğü kalbinin %70’i çalışmayan Abdullah Kalay şahsında tecrit koşullarında yaşayan, tedavileri Adli Tıp Kurumu’nun raporlarına karşın yapılmayan hasta tutsaklar için bir eylem gerçekleştirdi.

Konak YKM önünde toplanan kitle, “Tecrit öldürür” , “Tecride son”, “Abdullah Kalay’a özgürlük”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” , “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” , “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” , ”Biji berxwedana zindanan” sloganlarını atarak Konak Meydanı’na yürüdü.

‘Serdar Polat tek kişilik hücrede ölüme terk edildi’

Yapılan sesli ajitasyonlarla Abdullah Kalay’ın ağır sağlık sorunlarına, Sincan 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde tutulan hasta tutsak Serdar Polat’ın kendi ihtiyaçlarını dahi tek başına karşılayacak durumda olmadığı halde tek kişilik hücrede ölüme terk edilmesine, Metris Hapishanesi’nde kalan hasta tutsaklar Ali Haydar Yıldız ve Engin Aktaş’ın başlatmış olduğu açlık grevine dikkat çekildi. Hapishanede kalamayacağı Adli Tıp raporuyla sabit olan hasta tutsaklar için savcıların siyasi polise sorduğu “Bu kişi tehlikeli midir? Toplum güvenliği için tehlikeli midir?” sorularının hukuksuz olduğu ve yalnızca siyasi tutsaklar için istendiği belirtildi.

Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasında Abdullah Kalay ve durumu ağır olan diğer hasta tutsakların bir an önce serbest bırakılması talep edildi. Açıklamada hasta tutsaklar serbest bırakılmadığı takdirde ölümlerden bizzat devletin sorumlu olacağı belirtildi.

İHD verilerine göre 544 hasta tutsak tecrit koşullarında tutuluyor!

Açıklamanın ardından eyleme destek vermek için katılan İHD adına İzmir Şube Başkanı Adnan Kaya söz alarak hasta tutsakların durumuna dikkat çekti.

Kaya konuşmasında İHD verilerine göre 3 Kasım 2013 tarihi itibarıyla 544 hasta tutsağın bulunduğunu, 160’ının ise acilen serbest bırakılması gerektiğini belirterek siyasi ayrım yapılmaksızın tüm hasta tutsaklar için düzenlenen eylemlere katılmanın önemine vurgu yaptı. Kaya İHD olarak Abdullah Kalay ve diğer hasta tutsaklar için her zaman alanlarda olmaya devam edeceklerini açıkladı. Yapılan eyleme Partizan da destek verdi.

 

 

Önceki İçerikOkmeydanı halkı Berkin Elvan için polisle çatıştı
Sonraki İçerik‘Kızlı-erkekli’ evlerle ilgili üniversite öğrencileriyle röportaj