Öğrenci ve öğretmenlere Gezi takibi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Taksim Gezi Parkı eylemlerine katılan ya da eylemlere öğrencileri götüren öğretmenlerin tespit edilmesi için inceleme başlatıldı

HABER MERKEZİ (18.06.2013)- Taksim Gezi Parkı eylemine katılanlarla ilgili inceleme başlatan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eylemlere katılan öğrencilerin ve öğretmenlerin tespit edilmesi talebiyle il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine talimat gönderdi.

Başbakan Erdoğan önceki gün yaptığı açıklamayla Gezi Parkı eylemlerine katılan öğrencileri ve öğretmenleri hedef almıştı.  

İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine yazı gönderen MEB, Gezi Parkı eylemlerine katılanların listesini istedi. Bazı özel okullarda “siyah giyme” eylemleri de yapıldığı ve bu eylemlerin de inceleme altında olduğu açıklandı.

Akademisyenlere inceleme başlatıldı

MEB greve katılan öğretmenlerin listesini de isterken, İLO sözleşmelerine ve mahkeme kararlarına göre sendikaların çağrısıyla iş bırakan öğretmenlere ceza verilemiyor.

YÖK’ün de herhangi bir talimatı olmamasına karşın, eylemlere katılan akademisyenlere yönelik incelemenin başlatıldığı öğrenildi.

MEB ve YÖK’ün başlattığı inceleme de gösteriyor ki, eğitim kurumlarında Gezi Parkı eylemlerine katılan öğrenci, öğretmen ve akademisyenler üzerindeki baskılar giderek arttırılacak.  

Önceki İçerikİstanbul ve Ankara’da Gezi gözaltıları (Yenileniyor)
Sonraki İçerikPolisten ülke genelinde gözaltı terörü (Yenileniyor)