Polisten ülke genelinde gözaltı terörü (Yenileniyor)

İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda kurulan direniş çadırları ile Mersin’de kurulan çadırlara çevik kuvvet polisleri tarafından baskınlar düzenlenirken çadırlar söküldü ve çok sayıda kişi gözaltına alındı. Polis Ankara, İzmir ve Dersim’de de 13 kişiyi “kamu malına zarar verdikleri, Molotof kokteyli atarak halkı kışkırttıkları” iddiasıyla gözaltına aldı

HABER MERKEZİ (20.06.2013)-İzmir ile Mersin’de Gezi Parkı eylemlerine destek için kurulan çadırlara saldıran polis, çadırları sökerken çok sayıda kişiyi de gözaltına aldı. Gezi Parkı eylemlerine katılan kişilerden 13’ü de İzmir, Dersim, Ankara’da gözaltına alınarak, “kamu malına zarar verdikleri, Molotof kokteyli kullanarak halkı kışkırttıkları” iddiasıyla gözaltına alındı.

İZMİR:

Taksim Gezi Parkı direnişine destek için Gündoğdu Meydanı’nda kurulan çadırları sabahın erken saatlerinde çevik kuvvet polisleri tarafından baskın düzenlendi. TOMA’lar, yüzlerce çevik kuvvet polisi ile sivil polisler tarafından yapılan baskın öncesi, insan zinciri oluşturan kitle, çadırları kaldırmayacaklarını gerekirse gözaltına alınmayı göze aldıklarını söyledi.

Polis insan zinciri oluşturan kitleden çok sayıda kişiyi gözaltına aldı ve çadırları da sökerek Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. Polis baskını sırasında 34 kişinin gözaltına alındığı bildirilirken, bu kişilerin Emniyet Müdürlüğü’nde ifadelerinin alındığı açıklandı.

Gözaltına alınanlardan en az 50 kişinin Bozyaka Emniyet Müdürlügü’nde tutulduğu, 14’ünün ise siyasi polis tarafından sorgulandığı bilgisi alındı. 14 kişiden 3’ünün DHF’li olduğu öğrenildi. Yapılan gözaltıları protesto etmek için bugün saat 18:30 da Gündoğdu Meydanı’nda toplanılarak Basmane’ye yürünecek.

MERSİN:

Gezi Parkı direnişine destek vermek için Mersin Barış Meydanı’nda kurulan çadırlara gece yarısı baskın düzenleyen polis, çadırları söktü. TOMA’lar ve çevik kuvvet polislerinin yaptığı baskın gece 02.30 sıralarında gerçekleştirildi.

Polisin çadırların sökülmesini istemesi üzerine oturma eylemi yapan kitle, parktan ayrılmayacaklarını açıkladı. Polis direnişi sürdüren kitleye saldırarak bir kişiyi gözaltına alırken, çadırları ve pankartları söktü. Kitlenin parkta bekleyişi gece boyunca devam etti.

ADANA:

Dün sabah saatlerinde gözaltına alınan 4 kişinin gözaltına alınmasını protesto etmek için basın açıklamaları düzenlendi. İlk basın açıklaması KESK tarafından Abidin Dino parkında yapıldı. Basın açıklamasında gözaltına alınan kişilerden birinin Eğitim Sen üyesi olduğu belirtilerek bu saldırılarla eğitim emekçilerinin yıldırılamayacağı açıklandı.

Aynı gün HDK ve İHD tarafından düzenlenen basın açıklamasında ise, gelinen aşamada devletin Gezi Parkı direnişçilerine ve direnişe destek eylemlerine katılanlara saldırılar gerçekleştirdiği ifade edilerek kitlelerin gözaltılar, tutuklamalarla susturulmaya çalışıldığı ifade edildi.

İSTANBUL:

Önceki gün sabaha karşı yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 67 ESP üye ve yöneticisinden 32’si adliyeye sevk edildi. Geri kalan 35 kişi ise yarın adliyeye çıkarılacak. Bugün adliyeye çıkarılacak kişiler şunlar:

Serkan Gündoğdu, Ali Haydar Akdeniz, Ali Sönmez Kayar, Alp Altınörs, Boran Atıcı, Çetin Mordeniz, Çiçek Otlu, Dinçer Ergün, Emirhan Kuş, Emrah Görtaş, Erdal Demirhan, Erhan Baydekman, Ersin Topçu, Goncagül Telek, Gökhan Değirmenci, Hasan Tunç, Hüseyin Şahin, İsmet Yurtsever, Kurtuluş Sarıkaya, Maksut Toprak, Murat Can Ölmez, Mustafa Diren Saygılı, Narin Duru, Özgür İsmailoğulları, Salih Coşar, Savaş Başak, Sedat Şenoğlu, Sercan Genç, Aykan Şafak Şimşek, Tansu Tek, Tolga Karataş, Ümit Yetik.

Bu illerin yanı sıra Gezi Parkı’na destek eylemlerine katılan 13 kişi Dersim, İzmir ve Ankara’da  “kamu malına zarar verdikleri, Molotof kokteyli atarak halkı kışkırttıkları” iddiasıyla gözaltına alındı.   

 

 

 

 

 

Önceki İçerikÖğrenci ve öğretmenlere Gezi takibi
Sonraki İçerikDHF: İnkar ve asimilasyona karşı Kadıköy’deyiz