İstanbul ve Ankara’da Gezi gözaltıları (Yenileniyor)

Bu sabah saatlerinde İstanbul’da ESP il ve ilçe binaları, Etkin Haber Ajansı ve Özgür Radyo çalışanlarının evlerine siyasi polis tarafından eş zamanlı baskınlar düzenlenerek onlarca kişi gözaltına alındı. Ankara’da da Gezi Parkı direnişine katıldıkları gerekçesiyle 26 eve yapılan baskınlarda en az 30 kişinin gözaltına alındığı bildirildi

HABER MERKEZİ (18.06.2013)-İstanbul’da sabah saatlerinde ESP üyeleri, Atılım gazetesi, ETHA Ajansı ile Özgür Radyo çalışanlarına yönelik eş zamanlı baskınlar düzenlendi. Baskınlarda onlarca kişi gözaltına alınırken, basın kuruluşlarında gözaltıların ve aramaların sürdüğü öğrenildi. Ankara’da da sabahın erken saatlerinde siyasi polis tarafından eş zamanlı düzenlenen baskınlarda da en az 30 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltıların Gezi Parkı direnişine katılanlar olduğu öğrenildi.

İSTANBUL:

Siyasi polis bugün sabah saat 05.00’ten itibaren ESP üye ve yöneticilerinin evlerine eş zamanlı baskınlar düzenledi. Özgür Radyo, Etkin Haber Ajansı ve Atılım gazetesi çalışanlarının evlerine de baskınlar düzenleyen polis, sabah saatlerinden itibaren çok sayıda ESP üyesinin evine baskınlar düzenlerken, Özgür Radyo çalışanı Selvi Coşar’ın evini de basarak gözaltına aldı. Polisin gözaltına aldığı kişiler arasında Gezi Parkı eylemleri sırasında polis saldırısı sonucu yüzüne gaz bombası fişeği isabet eden ve tedavisi halen devam eden Ümit Akdağ da bulunuyor.   

Çok sayıda kişi gözaltına alındı

Gözaltına alınanlardan isimlerini öğrenebildiklerimiz şunlar: ESP İstanbul İl Başkanı Çiçek Otlu, ESP İstanbul İl yöneticsi Beycan Taşkıran, ESP İstanbul İl yöneticisi Erdal Demirhan, Atılım Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Sedat Şenoğlu, HDK Yürütme Kurulu üyesi Alp Altınörs, Özgür Radyo çalışanı Selvi Coşar, Ali Karaçay, İsmet Yurtsever, Sıtkı Güngör, Ali Haydar Akdeniz, Mehmet Güneş, Hasan Tunç, Okan Danacı, Cemil Yıldız, Boran Atıcı, Serkan Gündoğdu, Cemal Çakmak, Hatice Çakmak, Aykan Şimşek, Mustafa Diren Saygılı, Metin Külekçi, Sinan Polat, Dinçer Ergün, Maksut Toprak, Mehmet Güneysel, Şahin Yeşilırmak, Hüseyin Şahin, Ümit Akdağ, Çağrı Aydoğan, Ali Sönmezkaya ve soyadı öğrenilemeyen Vedat isimli bir kişi.

İstanbul’da  Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) il ve ilçe binaları, Etkin Haber Ajansı, (ETHA), Atılım gazetesi, Özgür Radyo’nun binaları ve çalışanların evlerine yapılan baskınlarda dosyalarda gizlilik kararı olduğu açıklandı.

ANKARA:

Ankara’da da siyasi polis, sabah saatlerinde 26 eve eş zamanlı baskınlar düzenledi. Baskınların Gezi Parkı direnişine katılanlarla ilişkili olduğu belirtilirken, en az 30 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Ankara’daki gözaltıların Halkevleri, ESP, BDSP ve Odak çevresine yönelik yapıldığı bilgisi alındı. Gözaltına alınan kişilere avukatlarıyla 24 saat görüşme yasağı getirildi.

Gözaltılar protesto edilecek

ESP Sarıgazi, Maltepe, Gazi Mahallesi ve Ataşehir ilçe büroları da basıldı. İçeride kimse olmadan yapılan aramalarda çok sayıda gazete ve dergiye el konulurken bürolar da talan edildi. 

Polis baskınlarında yapılan gözaltılar İstanbul’da saat 15.00’de Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde düzenlenecek basın açıklamasıyla protesto edilecek. Ayrıca İzmir’de saat 19.00’da Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde, Adana’da saat 13.00’de Abidin Dino Parkı’nda, Amed’de saat 14.00’de AZC Plaza önünde yapılacak basın açıklamalarıyla protesto edilecek.

     

 

 

 

Önceki İçerikHalk dört bir yandan Taksim Meydanı’nı zorluyor
Sonraki İçerikÖğrenci ve öğretmenlere Gezi takibi