ODTÜ’den direnişe devam mesajı

ODTÜ içerisinden yeni otoyol geçirilmesi girişimine karşı mücadeleyi sürdüren ODTÜ’lü öğrenciler ile 100. Yıl Mahallesi halkı, dün gece de direnişini sürdürerek polisle çatıştı

HABER MERKEZİ (20.09.2013)- ODTÜ içerisinde bulunan yeşil alandan hukuksuz bir şekilde yeni bir otoyol geçirilmesi ile on binlerce ağacın kesilmesi girişimine karşı ODTÜ’lü öğrencilerle, 100. Yıl Mahallesi halkının sürdürdüğü direniş dün gece de devam etti.   

Akşam saatlerinde ODTÜ’den şantiye alanına yürümek isteyen kitlenin önünü A4 kapısında TOMA ve akreplerle kesen polis, gaz bombalarıyla saldırdı. ODTÜ’lü öğrencilerin A4 kapısı önünde kurduğu barikatı dağıtan polise, öğrenciler havai fişek ve taşlarla karşılık verdi.

Polisin attığı gazdan ODTÜ ormanında yangın çıktı

Polisin attığı gaz ve ses bombaları nedeniyle ormanlık alanda yangın çıkarken, direnişçiler yangını kontrol altına aldı. Polisin A4 kapısı önünde yaşanan çatışmada polis renksiz bir gaz atarken, astım hastası olan bir öğrenci fenalaşarak ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Polisin A4 kapısındaki saldırısı sırasında plastik mermiler de kullanırken, polisin yoğun saldırısı sonucu bir kişi ayağından bir kişi ise elinden olmak üzere iki kişi yaralandı. Ambulansla hastaneye kaldırılan direnişçilerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. 

100. Yıl Mahallesi halkına gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırı

A4 kapısında direnişi sürdüren öğrenciler, Rojava’da yaşanan çatışmalar sırasında şehit düşen Serkan Tosun’un fotoğrafları ile dövizlerini taşıdı. Öğrenciler direniş sırasında “Serkan Tosun yaşıyor komünistler savaşıyor” , “Faşizme karşı omuz omuza” , “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla catışmaya uzun süre devam etti.

ODTÜ için yapılan eylemlerin bir diğeri de 100. Yıl Mahallesi’nde eş zamanlı olarak yapıldı. Şantiyeye doğru yürüyüşe geçen halkı şantiyeye 100 metre kala durduran polis, yürümekte kararlı olan kitleye, gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırdı. 100. Yıl pazar yerine doğru çekilen kitle, Migros önünde yeniden toplanmaya başladı. Buradan ODTÜ A4 kapısına gelen mahalle halkı, ODTÜ’deki direnişçilerle bir araya geldi.

 

 

Önceki İçerikDemokratik Güç Birliği Platformu (Britanya) kuruldu
Sonraki İçerikAnkara’da Dikmen polisevine roketli eylem