Validebağ Korusu’nda polis saldırısı

Validebağ Korusu’nda cami inşaatı çalışmasını protesto eden kitleye polis gaz bombası ve TOMA’larla saldırdı. Polis saldırısında çok sayıda kişi yaralanırken, 15 kişi de gözaltına alındı

İSTANBUL (11.11.2014)- Dün Validebağ Korusu’nda kadınlara yönelik yapılan polis saldırısını protesto etmek için İstanbul halkına toplanma çağrısı yapılmıştı.

Yapılan çağrı üzerine saat 14.00’de bir araya gelen İstanbul halkı polis saldırılarını basın açıklaması yaparak protesto etti.

Açıklama yapan Avukat Can Atalay, Validebağ Korusu’nda yaşanan süreci özetleyerek, mahkemenin inşaatı durdurma kararı almasına karşı başka parsel için verildiğini iddia eden belediyenin hukuku tanımayarak çiğnediğini ifade etti. Atalay şunları söyledi: “İstanbul’un kent merkezinde son deprem toplanma alanımıza, son yeşil alanımıza göz dikmiş devlete karşı kadın arkadaşlarımız bugün tarihsel bir tutum aldılar.”

15 kişi gözaltına alındı

Oyuncu Damla Özen’de söz alarak kısa bir konuşma yaptı. Özen konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Beton aracının geldiğini duyup geldik, betonu döktünüz kaldırın barikatları koruya girmek istiyoruz dedik ama  birkaç dakika içinde biber gazı yedik. Yırca’da 6 bin ağacı kestiler, insana, ağaca, yaşama düşman karanlık zihniyet bütün gücü elinde bulundurduğunu düşünebilir ama hiçbir yere gitmiyoruz en doğal hakkımız burada bulunmak, koruyu korumak.”

Basın açıklamasının ardından “Bu alan bizim bu koru bizim” şiarıyla koruya girmek isteyen kitleye polis, gaz bombası ve TOMA’larla saldırdı. Polis saldırısı sonucu gazdan etkilenen kitle ana caddeye çekildi. Polis gazdan korunmak için sitelerin otoparkına sığınanları  gözaltına aldı. 3 Kuzey Ormanları Savunması üyesiyle birlikte toplam 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar sağlık kontrolünün yapılması için Haseki Hastanesi’ne götürüldü.

Polisin saldırısı sonucu çok sayıda kişi yaralanırken, Cumhuriyet Gazetesi muhabiri de kafasından yaralanarak Haydarpaşa Numune ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. 

Önceki İçerikMurat Kur İnebolu M Tipi’ndeki hak gasplarına dikkat çekti
Sonraki İçerikJandarmanın taradığı araçta bulunan Muzaffer Gürül katledildi