MKP: 14 yaşındaki Berkin’i faşist iktidar katletti!

Maoist Komünist Partisi (MKP) Enformasyon ve Enternasyonal Bürosu, “14 yaşındaki Berkin Elvan’ı faşist iktidar katletti!” başlığını taşıyan bir açıklama yayınladı. Elimize e-mail yoluyla ulaşan bu açıklamayı öneminden dolayı okurlarımızla paylaşıyoruz

HABER MERKEZİ (12.03.2014)- Maoist Komünist Partisi (MKP) Enformasyon ve Enternasyonal Bürosu, “14 yaşındaki Berkin Elvan’ı faşist iktidar katletti!” başlığını taşıyan bir açıklama yayınladı. Elimize e-mail yoluyla ulaşan bu açıklamayı öneminden dolayı okurlarımızla paylaşıyoruz.

“Komprador tekelci faşist TC devletinin hakim sınıf klikleri, katliamcı niteliğini Berkin Elvan’ı katlederek bir kere daha gösterdi. Halk kitlelerinin Gezi Parkı Direnişi ile başlayıp Türkiye-Kuzey Kürdistan’ın hemen bütün şehirleri başta olmak üzere, Avrupa ve diğer dünya ülkelerinde kitle gösterilerine sahne olan ve AKP iktidarının azgın faşist terörüne sahne olan Haziran Ayaklanması’nın en son şehidi 14 yaşındaki Berkin Elvan oldu. Aylarca süren yaşam mücadelesiyle ayakta kalmaya çalışan Berkin Elvan, ırkçı faşist ‘TC’ devletinin ne ilk ne de son katliamıdır. Gerici hakim sınıfların Türkiye-Kuzey Kürdistan’daki çocuk katliamcılığı evveli olan Roboski çocukları katliamından, Van’daki üç aylık Muhammed’in öldürülmesinden ve elbette ki bu katliamcılığı en son resmeden Elvan’ın katliyle tescillidir.

Berkin Elvan’ın katili sadece mevcut durumdaki Sünni Türk İslam eksenli faşist AKP hükümeti ve iktidarı değildir. Başta AKP olmak üzere öteden beri faşist devletin hakim sınıf klikleri ve partileri olan CHP, MHP ve diğer bütün düzen partileri ve iktidarlar aynı katliamcı niteliğe sahiptir. Dolayısıyla çocuk katliamcılığının kaynağı tüm gerici hakim sınıflar ve devletin bizzat kendisidir. Bu bilinçle Berkin Elvan’ın katili olarak sadece AKP ve mevcut durumdaki iktidarıyla sınırlayıp diğer faşist düzen partilerini dışında tutmak önemli bir yanılsama olacaktır. Bunun önemi, katliamlara, faşist terör ve bilumum gerici baskıya karşı mücadele ederken, kuşkusuz ki, iktidar ve hükümet eden klikler siyasi olarak öncelikli olarak hedeflenmeli ama aynı nitelikteki devlet ve tüm gerici hakim sınıflar da hedeflenmelidir. Faşist devletin siyasi teşhiri ve siyasi iktidarın stratejik hedef olarak bilince kazınması şarttır. Bunu yadsımak reformist kulvarda kalarak gerici devleti güçlendirmekten öteye geçmez. Salt anti-AKP’cilik gerçek manada devrimcilik değildir. Berkin Elvan’ın hesabı gerici faşist hakim sınıflardan ve onların somuttaki iktidarından da sorulmalıdır!

Berkin Elvan’ın aylarca süren yaşam savaşı sonucunda 11 Mart sabahı hayata gözlerini yummasıyla birlikte Türkiye-Kuzey Kürdistan’ın büyük kentlerinde ve bir dizi ilçesinde halk kitlelerinin kendiliğinden protesto direnişleri zaten gelişmiş olan devrimci durumun, daha da uygun hale gelip kitle hareketlerine sıçramasını göstermektedir. Devrimci ve komünist hareketin kitlelerin kendiliğinden gelme devrimci kalkışmasını daha da ileri politik iktidar mücadelesine doğru taşıyarak görevini yerine getirmesi ertelenemez görevdir ve somutta bu görevle karşı karşıyadır. Başta Partimiz Maoist Komünist Partisi aktivistleri olmak üzere devrimci ve komünist güçlerin harekete geçerek bilfiil kitle içerisinde yer alarak direniş ve mücadeleyi yükseltme görevi vardır! Tüm yoldaşlar, ‘Haziran Ayaklanması’ derslerini de gözeterek mücadelenin en ön saflarında kararlı militanlar olarak yer almalıdır.

Çocukları katledilen bir toplum kendisini sürdüremez! Çocukları katledilen bir halk ayağa kalkmazsa kaderini eline alıp yarına sahip çıkamaz! Bunun için bedeller pahasına ayaklanıp başkaldırmanın, pratik devrimci eyleme geçip kazanımlarla siyasi iktidar uğruna mücadeleyi ilerletmenin tam günüdür! Çocuklarına sahip çıkmayan bir halk geleceğine sahip çıkamaz! Çocuklarımızın yazgısı gerici faşist iktidarlara terk edilemez! Tek yol var; isyan, isyan, isyan!!! Elvan isyanın çağrısıdır!

Faşist Türk devleti hakim sınıf klikleri AKP’sinden CHP ve MHP’sine, cumhurbaşkanından başbakanına, valisinden TÜSİAD’ına bütün sömürü ve zulüm düzeni partileri vb Berkin Elvan’ın katliamı ve ölümüyle ilgili duygu sömürüsü yaparak üzüntülerini dile getirip timsah gözyaşları dökmektedirler. Peki o halde  Berkin’i kim-hangi sınıf iktidarı ve faşist kolluk güçleri katletti, Berkin’in katili kimdir?! Siz değil misiniz?! Berkin’in kanı ellerinizdedir! Hesabı elbet sorulacaktır!     

Tüm işçi ve emekçilerin Berkin Elvan’ın katliamıyla ayağa kalktığı direnişin, gerici sınıf iktidarları başta olmak üzere her türden emperyalizm ve ona bağımlı faşist komprador tekelci kapitalist düzenin baskı, sömürü ve zulmüne son verecek olan sınıf eksenli politik iktidar perspektifiyle örgütlenme-mücadele ve savaşımızın inisiyatifli saflarında bayrak olmak ve omuz omuza Sosyalist Halk Savaşı kavgamızı yükseltmek için harekete geçelim!

Berkin Elvan’ ı katleden faşist komprador tekelci kapitalist sınıflar devletidir. Emperyalizm, komprador tekelci kapitalizm, faşizm ve her türden gericiliği lanetliyor ve Sosyalist Halk Savaşı’yla katliamların hesabını soracağımızı bir kez daha beyan ediyoruz. Berkin Elvan’ın anısı önünde sonsuz saygıyla eğiliyoruz! Her millet ve milliyetten bütün emekçi kitleleri sömürü ve zulüm düzenini ortadan kaldıracak olan büyük ve amansız kavgayı yükseltmeye çağırıyoruz.

Berkin Elvan ölümsüzdür!

Şehit namırın!

Kahrolsun emperyalizm komprador tekelci kapitalizm, faşizm ve her türden gericilik!

Katliamların hesabını Sosyalist Halk Savaşı’yla soracağız!”

 

                                                                

 

Önceki İçerikBerkin’i on binler sonsuzluğa uğurladı (Yenilendi)
Sonraki İçerikAnkara’da Berkin için direniş büyüyor