Berkin’i on binler sonsuzluğa uğurladı (Yenilendi)

Berkin Elvan’ın cenazesi Okmeydanı Cemevi’nden alınarak Şişli Meydanı’nda yapılacak anma götürülüyor

İSTANBUL (11.03.2014)- sabahın erken saatlerinde on binlerce kişi Berkin Elvan’ı son yolculuğuna uğurlamak için Okmeydanı’nda toplandı.

Saat 12.00’de Okmeydanı Cemevi’nde cenaze töreni yapılan Berkin Elvan, kızıl bayrağa sarılı cenazesi halk kitlelerinin omuzlarında taşınarak Şişli Meydanı’nda yapılacak olan anmaya götürülüyor.

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’ üyeleri de “Berkin Elvan Ölümsüzdür” pankartını açarak, Berkin’in son yolculuğuna uğurlamak için alanlarda yerini aldı.

On binlerce kişi üç koldan Şişli Meydanı’na yürüyor

Berkin’in cenazesine katılan on binlerce kişi “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz” , “Berkin Elvan ölümsüzdür” , “Berkin Elvan 15’inde bir fidan” , “Katil-hırsız AKP” , “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” , “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” Berkin’in hesabı sorulacak” sloganları atılırken Gezi şehitlerinin isimleri de okunarak “Yaşıyor” sloganları atıldı.

Şişli Meydanı’na doğru 3 farklı koldan yürüyüş devam ediyor. Yürüyüş kollarından biri Mecidiyeköy’den gelirken, diğer kol Okmeydanı tarafından Şişli Camii’ne doğru hareket ederken, Bomanti Kurtuluş yönü ile Osmanbey tarafından da üçüncü bir kol Şişli Meydanı’na doğru sloganlarla coşkulu bir şekilde yürüyor. Yürüyüşe katılan on binlerce kişi, Berkin Elvan için mücadele vurgusu yapan sloganlar atarak Şişli Meydanı’nda toplanmaya devam ediyor.

Taksim’e yürüyen kitlenin önü polis barikatlarıyla kesildi

Şişli Meydanı’nda toplanan on binlerce kişi Feriköy Mezarlığı’na doğru “Berkin Elvan ölümsüzdür” , “Berkin’in hesabı sorulacak” , “Faşist devlet hesap verecek” sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti. Kitle Şişli Camii’nden Bomanti istikametine giderken, kitle yol üzerinde bulanan polis araçlarını taşladı. Kısa süren gerginliğin ardından kitle, sloganlar eşliğinde Feriköy Mezarlığı’na ulaştı.

Şişli Meydanı’nda toplanan kitlenin bir bölümü de Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Taksim Meydanı’na yürümekte kararlı olan kitlenin önü Osmanbey ile Harbiye arasında polis barikatlarıyla kesildi. Polis kitlenin geçişine izin vermiyor. Kitle attığı sloganlarla bekleyişini sürdürüyor.

Pangaltı’nda kurulan polis barikatları önünde ses aracından yapılan konuşmada, 12 Mart Gazi Katliamı’nın faşist T.C devleti tarafından yapıldığı hatırlatılarak devletin katliamcı yüzü teşhir edildi.

‘Çocuklarımız onurlu bir yaşam sürerken direnerek şehit düştü’

Yapılan konuşmada devrimcilerin onurlu yaşam sürdürdüğü hatırlatılarak şöyle şu ifadelere yer verildi:  “Bizler onurlu çocuklar yetiştireceğiz. Onurlu bir yaşam süreceğiz. Peki soruyoruz. Ey Tayyip Erdoğan ayakkabı kutularına biriktirdiğin yolsuzlukların, hırsızlığı, pisliği saklamak için kendi çocuğunu köşe bucak kaçırıp onursuz bir yaşamı sürerken ve çocuklarına bunları vaat ederken, bizler, bizim çocuklarımız onurlu bir yaşamı kabul etti. Onurlu bir yaşam için direnmeye devam ediyor. Berkin’imiz babasının alın teriyle kazandığı parayla ekmek almaya giderken öldürüldü.”

Konuşmanın ardından tüm Gezi ve devrim şehitleri için saygı duruşu yapıldı. Yapılan anmanın ardından polis kitle Tazyikli su ve yoğun gaz bombası kullanarak saldırdı. çok sayıda kişi boğulma tehlikesi geçirerek gazdan etkilendi.

Taksim’deki eyleme katılım çağrısı

Kitlenin bir kısmı Osmanbey’in ara sokaklarına dağılırken diğer bir kısmı da Şişli’ye çekilerek Şişli’nin ara sokaklarına dağıldı.

Polis Osmanbey ve Şişli çevresini yoğun abluka altına aldı.

Feriköy Mezarlığı’nda toplanan on binlerce kişi,saygı duruşunun ardından Berkin Elvan’ı sonsuzluğa uğurladı. Cenaze töreninin ardından Berkin’in ailesi fenalık geçirdi. Mezarlıkta okunan marşların ardından kitleye toplu olarak Taksim’deki eyleme katılması çağrısı yapıldı.

 

Önceki İçerikTaksim Dayanışması’ndan Berkin için eylem çağrısı
Sonraki İçerikMKP: 14 yaşındaki Berkin’i faşist iktidar katletti!