Ankara’da Berkin için direniş büyüyor

Bugün Ankara Güvenpark’ta toplanan binlerce kişiye polis saldırırken, çatışmalar yoğunlaşarak devam ediyor

HABER MERKEZİ (12.03.2014)- Ankara’da binlerce kişi, bugün de Berkin için Güvenpark’ta bir araya geldi. Berkin’in İstanbul’da sonsuzluğa uğurlandığı saatlerde Güvenpark’a gelen binlerce kişi, ellerinde Berkin’in fotoğraflarını taşıdı.  

Güvenpark’ta Ankara Dayanışması tarafından yapılan basın açıklamasının ardından binlerce kişiden oluşan kitleye polis saldırdı. Saldırının ardından Kızılay’ın birçok yerinde çatışmalar başladı. Polis bir araya gelen kitlelere saldırırken, direnişçilerin bir kısmı Kolej’e çekilerek yollara barikatlar kurdu. Polis saldırısına karşı direniş sürüyor.

Direnişçilerden biri arabanın çarpması sonucu hastaneye kaldırıldı

Ziya Gökalp Caddesi’nde polis saldırısından kaçan bir kişiye araç çarparken, yaralanan eylemce hastaneye kaldırıldı. Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bulunan Zafer Dershanesi öğrencilerine de polis saldırırken, dershane kapısındaki öğrencileri de copla darp etti.   

Polis, özellikle Konur Sokak ve Sakarya Caddesi’ndeki çok sayıda kişiyi copla darp ederek gözaltına aldı. Çatışmaların Kolej ve Kızılay çevresinde yoğunlaştığı Ankara’da, polisin attığı yoğun gazdan çok sayıda kişi etkilendi. Polis Ankara’da çok sayıda sokağı tutarken, binlerce kişi Kızılay’a çıkmak için polisle çatışmaya devam ediyor.

Tuzluçayır’da çatışmalar başladı

Berkin için sokaklara çıkan Tuzluçayır halkı, Tuzluçayır Meydanı’nda toplanarak polis noktasının olduğu cami-cemevi inşaatına yürüdü. Polis kitleye TOMA’larla saldırırken, çatışmalar halen devam ediyor.

Kızılay’da kitle tekrar toplanıyor

Ankara Dayanışması 18.30’da Güvenpark’ta toplanma çağrısı yaptı. Bunun üzerine Sakarya caddesi ve ara sokaklarda çatışmalar yeniden başladı.Yaklaşık 50 kişinin gözaltında olduğu öğrenildi.

 

 

 

 

  

Önceki İçerikMKP: 14 yaşındaki Berkin’i faşist iktidar katletti!
Sonraki İçerikDersim’de Gazi ve Berkin Elvan anmasına polis saldırdı