Meksika’da sokaklar katledilen öğrenciler için tutuştu

Meksika’da 43 öğrencinin polis-çete işbirliğinde katledilmesinin yakalanan uyuşturucu çetesi üyeleri tarafından itiraf edilmesinin ardından, binlerce kişi sokaklara çıkarak iktidarı protesto eden eylemler gerçekleştirdi  

HABER MERKEZİ (09.11.2014)- Meksika’da 26-27 Eylül tarihlerinde Iguala şehrinde öğretmen okulu öğrencilere yönelik polis saldırısı sırasında kaçırılarak katledilen 43 öğrencinin, polis-çete işbirliğinde katledildiği ortaya çıktı. Polis saldırısı sırasında da 6 öğrenci hayatını kaybetmişti.

Uyuşturucu çetesi üyeleri katliamın polis-çete işbirliğinde işlendiğini itiraf etti

“Guerreros Unidos”  adlı uyuşturucu çetesinin üç üyesi, öğrencilerin polis tarafından kendilerine öldürülmek üzere teslim edildiğini ve öğrencilerden 15’inin teslim edildiğinde polis tarafından boğularak öldürülmüş olduğunu itiraf etti. 43 öğrenci en son polis tarafından gözaltına alınırken görülmüştü.

Toplu mezarlardan çıkarılan cesetlere DNA testi yapılacak

Soruşturmayı yürüten Başsavcı Jesus Murillo, uyuşturucu çetesi üyelerinin verdiği ifadeleri basınla paylaşırken, toplu mezardan çıkan cesetlere DNA testi yapılacağını ve katledilen kişilerin kesin kimliklerinin ondan sonra açıklanacağını kaydetti.

Öğrencilerin kaçırılmasının ardından kayıplara karışan Iguala belediye başkanı Jose Luis Abarca ise 4 Kasım’da başkent Mexico City’de yakalanarak tutuklanmıştı. Abarca’nın öğrencilerin yakalanması ve katledilmesiyle doğrudan ilişkisi olduğu belirtiliyor.

Binlerce kişi iktidarı protesto eden eylemler düzenledi

Polis-çete işbirliğinde katledilen 43 öğrenci için sokaklara çıkan binlerce kişi, başkent Meksiko City’nin Zozala Meydanı’nda bir araya gelen yaklaşık 170 bin kişi, “Faili devlettir” , “Latin Amerika’nın geleceği biziz neden katlediliyoruz” sloganlarıyla katliamı gerçekleştirenlerin cezalandırılması talebiyle eylemler düzenledi. Veracruz eyaletinde hükümete ait binalar ateşe verilirken, kitleler polis saldırılarına karşı otobüslerle barikatlar kurarak direndi. Tijuana’da bir araya gelen on binlerce kişi, Devlet Başkanı Nieto’nun kuklasını ateşe verdi. Öğrencileri katledenlerin cezalandırılması ve hükümetin istifa etmesi talebiyle yaklaşık 100 okulda da boykota gidildi.

43 öğrencinin kaybedildiği Guerrero eyaletinde ise yüzlerce eylemci taşlar ve molotofkokteyliyle iktidar binasına saldırdı. Devletin bizzat 43 öğrencinin katledilmesinden sorumlu olduğunu ifade eden eylemciler, gece boyunca gerçekleştirilen eylemlerde 7 aracı da ateşe verdi. 

 

Önceki İçerikKader Ortakaya bugün sonsuzluğa uğurlandı (Yenilendi)
Sonraki İçerikBayık: DAİŞ’i destekleyen bir güç Türkiye’de Kürt sorununu çözemez