Kader Ortakaya bugün sonsuzluğa uğurlandı (Yenilendi)

IŞİD kuşatmasındaki Kobanê’ye geçmek isterken askerler tarafından vurularak katledilen Kader Ortakaya, bugün İstanbul Habipler Yayla Mezarlığı’nda sonsuzluğa uğurlanıyor

HABER MERKEZİ (08.11.2014)- Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi üyesi olan Kader Ortakaya’nın cenazesi, Urfa’daki otopsi işlemlerinin ardından dün akşam saatlerinde Bağcılar’daki evine götürüldü.  Ortakaya’nın ailesine verilen ön otopsi raporuna göre Ortakaya’nın muhtemel şarapnel parçasıyla hayatını kaybettiği belirtildi.

Bağcılar’da bulunan evinden Yed’i Beyza Zeliha Hatun Camii’ne götürülen Ortakaya’nın cenazesi, ailesi ve arkadaşlarının omuzlarında cami avlusuna çıkarıldı. Bu sırada Ortakaya’nın annesi, arkadaşlarının elinde taşıdığı fotoğrafları alarak göğsüne bastırarak ağıtlar yaktı.  

Ortakaya’nın cenazesi omuzlarda taşındı

Törene HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, HDP İl Eşbaşkanı Şamil Altan’la aralarında DHF, Partizan, SDP, ESP ve Kaldıraç’ın da olduğu çok sayıda devrimci demokratik kurum ve siyasi parti katıldı.

Sınırda Ortakaya’nın vuruluş anına tanıklık eden Özgür Sanat Girişimi üyesi sanatçıların yanı sıra yüzlerce kişi de cami önünde toplandı. Camiden alınan cenaze omuzlarda taşınarak cenaze aracına konuldu. Ortaya’nın cenazesi konvoylar eşliğinde Habipler Yayla Mezarlığı’na götürülerek, sonsuzluğa uğurlandı.

“Kader Ortakaya ölümsüzdür” , “Şehit na mirin” , “Kobanê’de savaşan kadınlara bin selam” sloganları atıldı.

Ortakaya’nın defnedilmesinin ardından 1 dakilalık saygı duruşunda bulunuldu. Ortakaya’yla omuz omuza mücadele veren yoldaşları, Ortakaya’ya verilecek en büyük sözün mücadelesinin devam ettirmek olduğunu ifade edildi.

Kader Ortakaya mücadelemizde yaşayacak

TÖP-G Temsilcisi Oğuzhan Kayserilioğlu yaptığı konuşmada, Ortakaya’nın işçi sınıf ve Kürt ulusuyla dayanışmayı yükseltmek için Kobanê’ye gittiğini ifade ederek şunları söyledi: “Kobanê’de oluşan değişim gücü, onu kütüphanelerden çekti aldı. Kalbi her zaman Kürtlerle çarptı. İsyan dinamiklerini gördü Kobanê’de oluşan fırtınanın içine kendini attı. Kader tüm kadın yoldaşların içinde yaşayacak. O eylemiyle neyin doğru olduğunu gösterdi. O’na söz veriyoruz aldığı tavra saygı duyuyoruz, ona layık olacağız.”

ESP Parti Meclis üyesi Ali Haydar Akdeniz, Ortakaya’nın ölmediğini ölümsüzleştiğini belirterek devamında şu ifadelere yer verdi: “Sanmasınlarki, O’nu öldürdüler. O Serkan Tosun, Nejat Suphi Ağırnaslı gibi bu halkların yüreğinde yaşayacak.”

Kitle sık sık “Kader Ortakaya ölümsüzdür” , “Şehit na mirin” , “Kobanê’de savaşan kadınlara bin selam” sloganlarını attı.

EHP, SDP, SYKP, SODAP ve Kaldıraç temsilcileri birer konuşma yaptı. Ortakaya için HDP Bağcılar İlçe Örgütü önünde taziye çadırı açıldı. Ailesi ve arkadaşları taziyeye gelenleri burada kabul edecek. 

  

 

Önceki İçerikMersin Üniversitesi’nde polis-ülkücü işbirliğiyle faşist saldırı
Sonraki İçerikMeksika’da sokaklar katledilen öğrenciler için tutuştu