‘Mazgirt ve Ovacık’taki devrimci-halkçı yerel yönetimleri selamlıyoruz’

ADHK Ovacık ve Mazgirt’te Dersim Demokratik Halk Dayanışması’nın adayları Fatih Mehmet Maçoğlu ve Tekin Türkel’in belediye başkanı seçilmeleriyle ilgili bir açıklama yayınlayarak “Devrimci-halkçı yerel yönetimler programının somut kazanımlarla ete kemiğe büründüğü Ovacık ve Mazgirt belediyeleri ile her zaman dayanışma içerisinde olacağımızı ve tereddütsüz olarak sahipleneceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz” dedi

HABER MERKEZİ(05.04.2014)- Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK), Dersim’de “Söz-yetki-karar Dersim halkına” şiarıyla yola çıkan Dersim Demokratik Halk Dayanışması’nın Mazgirt ve Ovacık’ta seçimleri kazanmalarıyla ilgili bir açıklama yayınlayarak devrimci halkçı yerel yönetimleri selamladıklarını ve sahiplendiklerini açıkladı. ADHK’nın açıklamasını öneminden dolayı okurlarımızla paylaşıyoruz.  

“Yerel seçimlerin ötesinde burjuva gerici kliklerin iktidar çatışması ve kitleleri gerici propaganda ve manipülasyonlarla kutuplaştırarak kendilerine yedeklemeyi başardıkları 30 Mart yerel seçimleri nihayet sonuçlandı.

30 Mart yerel seçimlerinin bütünlüklü analizi başlı başına bir değerlendirme konusu olduğu için burada girmeyeceğiz, esas olarak Dersim’deki devrimci-halkçı yerel yönetimler kazanımlarının ve taşıdığı politik muhtevanın öneminden kaynaklı böylesi bir açıklama ve selamlamayı devrimci bir görev ve sorumluluk olarak gördük. Keza vurgulamadan geçemeyeceğimiz bir diğer önemli kazanım ise Kürt Ulusal Hareketi’nin Kuzey Kürdistan’da yakaladığı başarıdır. Özellikle eş başkanlık formülasyonu üzerinden kadınların yerel yönetimlerde özne haline gelmeleri başlı başına önemsenmesi ve selamlanması gereken bir gerçekliktir.

30 Mart yerel seçimlerine Dersim’de, devrimci-halkçı yerel yönetimler programıyla ve Demokratik Halk Dayanışma inisiyatifleriyle katılan Demokratik Haklar Federasyonu önemli bir devrimci kazanım ortaya çıkarmıştır. ‘Söz yetki karar Dersim halkına’ şiarıyla kitleleri kendi inisiyatifleriyle bağımsız devrimci siyasal programı etrafında örgütleyen ve küçükte olsa bu karanlıklar içinde yeni bir dünya umudunun düşünü muştulayan Ovacık ve Mazgirt halkı başta olmak üzere Dersim halkını selamlıyoruz.

Devrimci-halkçı yerel yönetimler programının somut kazanımlarla ete kemiğe büründüğü Ovacık ve Mazgirt Belediyeleriyle her zaman dayanışma içerisinde olacağımızı ve tereddütsüz olarak sahipleneceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu”

 

Önceki İçerikYouTube yasağı kalktı
Sonraki İçerikYou Tube’a erişim yine engellendi